Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Berntsson, Bertil, färgserigrafi, komposition med ansikte, signerad, synlig pappersstorlek 33 x 26 cm
893
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Fogelquist, Jörgen, litografi, komposition i gult, signerad och numrerad 24/235, synlig pappersstorlek 31 x 24 cm
894
Est300 - 400 SEK
Ivarsson, Göran, serigrafi, "Stilleben", signerad och numrerad 15/225, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm
895
Est300 - 400 SEK
Francis, Sam, poster, offset, Louisiana 1986-87, signerad och numrerad 150/150, synlig pappersstorlek 97 x 60 cm
896
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
897
Est3,200 - 3,400 SEK
Hiroshige, Utagawa (Ando), träsnitt, Ariwara no Narihira passing Mount Fuji, cirka 1845/46, signerat Hiroshige Ga, synlig pappersstorlek 70 x 24 cm
899
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dotremont, Christian, litografi, "De pluie en pluie noire mais de plus en plus orageuse" 1977, signerad och numrerad 30/100, 76 x 56 cm
900
Est5,500 - 6,000 SEK
902
Est600 - 700 SEK
903
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Lars, etsning, "Rödhake", signerad och numrerad 185/225, synlig pappersstorlek 32 x 21 cm
904
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
905
Est300 - 400 SEK
Johansson, Nils, akvarell, "Massbrev", signerad, 21 x 29 cm
906
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med fjärilar och ansikten, signerad och numrerad HC 10/25, synlig pappersstorlek 69 x 53 cm
907
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Nils, etsning, interiör, signerad och daterad -58, numrerad 2/20, synlig pappersstorlek 26 x 18 cm
908
Est200 - 300 SEK
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med fjärilar, signerad och numrerad HC 17/25, synlig pappersstorlek 69 x 53 cm
909
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
920
Est400 - 500 SEK
Zoladz, Stanislav, litografi, komposition med vettar, signerad, daterad 1993, numrerad 288/290, synlig pappersstorlek 51 x 39 cm
922
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
930
Est400 - 500 SEK
933
Est2,200 - 2,400 SEK
935
Est2,200 - 2,400 SEK
936
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd fotograf, C-Print, växthus, 60 x 90 cm, a tergo spår av etikett
946
Est400 - 500 SEK
Okänd fotograf, C-Print, motorväg, 60 x 90 cm, a tergo spår av etikett
947
Est400 - 500 SEK
Haugen Sørensen, Arne, litografi, vandringsman, signerad, daterad 03 och numrerad 528/850, pappersstorlek 65 x 50 cm
951
Est500 - 600 SEK
Stilling, Herman, färglitografi, Solkvinna jagar troll på flykt, signerad och numrerad 117/900, synlig pappersstorlek 38 x 45  cm
952
Est400 - 500 SEK
Törner, Inge, olja, räv i landskap, signerad, 33 x 61 cm
974
Est300 - 400 SEK
979
Est700 - 800 SEK
980
Est300 - 400 SEK
Liljenberg, Walter, olja, gräsänder, signerad, 44 x 64 cm
982
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
983
Est400 - 500 SEK
984
Est400 - 500 SEK
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, man och kvinna, sign Toyokuni ga med Toshidama-sigill, 33 x 24 cm
985
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
986
Est600 - 700 SEK
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, A Boat upon the waters, signerad Utagawa Kuniyoshi Ga med Toshidamasigill, synlig pappersstorlek 35 x 23 cm
987
Final bid2,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Roka, Charles, olja, pojke med hund, signerad, 81 x 66 cm
988
Est2,200 - 2,400 SEK
989
Est300 - 400 SEK
990
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
991
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, utsikt med snäcka, signerad och daterad -89, 50 x 40 cm
992
Final bid800 SEK
Est900 - 100 SEK
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
993
Est900 - 1,000 SEK
994
Est700 - 800 SEK
995
Est600 - 700 SEK
1001
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, tusch och sepialavering, stångande renar, otydligt signerad samt daterad 1841, pappersstorlek 17 x 23 cm
1002
Est600 - 700 SEK
1050
Est400 - 500 SEK
Öfverström, Hugo, olja, Bohusländskt fiskeläge, signerad, 53 x 66 cm
1051
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydligt signerad, 61 x 51 cm
1054
Est1,100 - 1,200 SEK
1059
Est400 - 500 SEK