EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
3
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 57/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
4
Ortelius, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Septentrionalium Regionum Descrip"(tio) cirka 1570, graverad av Frans Hogenberg, ur "Theatrum Orbis Terrarum",
Final bid7,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
15
Persson, Sussie, mosaik i träram, dekor av fåglar, yttermått 66 x 26 cm, proveniens: inköpt direkt av konstnärinnan, Persson var syster till designern Sigurd Persson
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
17
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
18
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
24
Thompson, E, 1800-tal, gouache, fartygsporträtt, "Pallas, Kullen", signerad, synlig pappersstorlek 38 x 53 cm, något gulnad
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
31
Hamilton, Philipp Ferdinand de (1664-1750), olja, stilleben med rapphöna, biätare mm, signerad, 62 x 49 cm, uppklistrad på duk
Final bid40,000 SEK
Est42,000 - 44,000 SEK
34
Bonnaud Magnussen, Dominique, olja, komposition, signerad, 46 x 38 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
36
Thorén, Esaias, olja, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1949, 33 x 41 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnären av Carl Magnus Berger, gåva av honom, därefter i arv
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
48
Ben Salem, Aly, gouache, arabiskt brudpar till häst, signerad, synlig pappersstorlek 23 x 23 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
56
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
57
Chagall, Marc, poster, litograferad, "Die Zauberflöte" 1966, Sorlier/Mourlot, synlig pappersstorlek 100 x 64 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
58
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
59
Friberg, Roj, blandteknik, komposition med personer, signerad, synlig pappersstorlek 10 x 16 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
61
Erixson, Sven (X:et), blandteknik, motiv från Abu Simbel, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm (1964 flyttades Rames IIs kolossalstatyer vid Assuan av svenska Vattenbyggnadsbyrån)
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
63
Erixson, Sven (X:et), olja, komposition, signerad och daterad -51, 33 x 41 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
64
Björnberg, Evald, olja, Junilandskap Klöverön, signerad, 15 x 26 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
71
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
72
Sööt, Richard, litografi, caféscen, signerad och otydligt betitlad, synlig pappersstorlek 35 x 26 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
74
Martin, Johan Fredrik efter Elias, etning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek 58 x 83 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
76
Björck, Oscar, oljemålningar, 1 par, porträtt av knivfabrikör Johan Engström Eskilstuna och hh, signerade och daterad 1898, 75 x 58 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
77
Pyk, Madeleine, olja, lantgård, signerad, 35 x 46 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
78
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 6,500 SEK
79
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
81
Frisk, Thomas, olja, "Stolpen", signerad och daterad -77, 40 x 37 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
82
Olson, Axel, litografi, Trappan (vid Seine), signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 45 x 41 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
83
Olson, Axel, litografi, "Kritklipporna", signerad och numrerad 5/150, synlig pappersstorlek 26 x 40 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
84
Thoren, Esaias, färglitografi, "Improvisation", signerad, daterad -70 och numrerad 82/100, synlig pappersstorlek 42 x 32 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
85
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad HC 8/X synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
86
Olson, Erik, färglitografi, "Frusen melodi", signerad, daterad 1976 och numrerad 106/260, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
91
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
95
Poster, litograferad, "Cirkus Altenburg", Hälsingborgs Litografiska AB, 1900-talets mitt, 99 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
99
Erixson, Sven (X:et), olja, Tångupptagning, signerad och daterad 1962, 42 x 61 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
101
Bonad, gouache på papper, 1800-talets 1 hälft, fålar fem (Staffan var en stalledräng...), 25 x 75 cm, skador
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
107
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
116
Nilson, Severin, olja, interiör från halländsk stuga, signerad, a tergo intygad av konstnärens son, 39 x 32 cm, renoverad
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
118
Oljemålning, Sydamerika, 18-1900-tal, Kristus, infattad i rikt dekorerad ram med infattade speglar, h 48 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
120
Frisk, Thomas, olja, "Venezia I", signerad och daterad 2014, 38 x 46 cm, proveniens: vinst i Hallands Konstförenings medlemslotteri
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
121
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
126
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kejsar Tiberius - nr 3 ur äldre regentlängd, sannolikt efter renässansoriginal, 65 x 57 cm
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
131
Van Der Linde, Jan, olja, Amsterdammotiv från Singelkanalen med De Krijtberg i fonden, signerad, 50 x 40 cm
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
135
Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, "Colombe", signerad och daterad 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, blindstämpel SPADEM Paris, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
139
Hellsing, Gustaf, olja, "Från Seterdalen, Norge", signerad och daterad -56, 46 x 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
144
Okänd italiensk konstnär 1800-talets 2 hälft, kolteckning, duva, sannolikt gesäll/antagningsprov till skrå, signerad och daterad 1883, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
149
Warhol, Andy, efter, färgoffset, 6 st, "Ingrid herself", 1983, pappersstorlekar 19 x 19 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
153
Lundberg, John G, pastell, surrealistisk komposition, signerad och daterad 54, synlig bildyta 63 x 48,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
159
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. olja, skeppsporträtt, Wilson Lines M/S Montebello, 46 x 68 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
161
Strüwer, Ardy, färglito, figurkomposition, signerad och numrerad 60/125, syling pappersstorlek 74,5 x 54,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.