Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 57/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Ortelius, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Septentrionalium Regionum Descrip"(tio) cirka 1570, graverad av Frans Hogenberg, ur "Theatrum Orbis Terrarum",
Final bid7,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Thompson, E, 1800-tal, gouache, fartygsporträtt, "Pallas, Kullen", signerad, synlig pappersstorlek 38 x 53 cm, något gulnad
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid40,000 SEK
Est42,000 - 44,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Björnberg, Evald, olja, Junilandskap Klöverön, signerad, 15 x 26 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Sööt, Richard, litografi, caféscen, signerad och otydligt betitlad, synlig pappersstorlek 35 x 26 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Pyk, Madeleine, olja, lantgård, signerad, 35 x 46 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est6,000 - 6,500 SEK
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Axel, litografi, Trappan (vid Seine), signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 45 x 41 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad HC 8/X synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Poster, litograferad, "Cirkus Altenburg", Hälsingborgs Litografiska AB, 1900-talets mitt, 99 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Bonad, gouache på papper, 1800-talets 1 hälft, fålar fem (Staffan var en stalledräng...), 25 x 75 cm, skador
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kejsar Tiberius - nr 3 ur äldre regentlängd, sannolikt efter renässansoriginal, 65 x 57 cm
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd italiensk konstnär 1800-talets 2 hälft, kolteckning, duva, sannolikt gesäll/antagningsprov till skrå, signerad och daterad 1883, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Warhol, Andy, efter, färgoffset, 6 st, "Ingrid herself", 1983, pappersstorlekar 19 x 19 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK