Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
11
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
12
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
38
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
111
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor och fåglar, höjd 46 cm
169
Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor och fåglar, höjd 46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Piedestaler samt ytterfoder, porslin, Kina, modern tillverkning, höjd 29 - 44 cm
171
Piedestaler samt ytterfoder, porslin, Kina, modern tillverkning, höjd 29 - 44 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
188
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i Kantonemalj, oidentifierad signatur, diameter 30 cm
190
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i Kantonemalj, oidentifierad signatur, diameter 30 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mask, skuret trä, möjligen Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 47 cm
198
Mask, skuret trä, möjligen Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 47 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
208
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
246
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Lock med (senare?) underfat, porslin, porslin, Kina, Qing, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av drake mm, locket dia 8 cm
252
Lock med (senare?) underfat, porslin, porslin, Kina, Qing, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av drake mm, locket dia 8 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, Qing (möjligen Daoguang 1820-50), balusterformad med facetterat liv, lotusformad mynning, polykrom dekor av mytologiska scener och lotusblommor mot svagt turkos fond, h 19 cm
253
Vas, porslin, Kina, Qing (möjligen Daoguang 1820-50), balusterformad med facetterat liv, lotusformad mynning, polykrom dekor av mytologiska scener och lotusblommor mot svagt turkos fond, h 19 cm
Final bid6,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
260
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
263
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
264
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
265
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
266
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
281
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
436
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
441
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
468
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
495
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
498
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
555
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
573
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av mor och barn, l 37 cm
597
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av mor och barn, l 37 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
598
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
624
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
625
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
634
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bägare, så kallad Stem-Cup, porslin, Kina, Kangxi-stil, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av femkloiga drakar jagandes den brinnande pärlan, h 12 cm
649
Bägare, så kallad Stem-Cup, porslin, Kina, Kangxi-stil, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av femkloiga drakar jagandes den brinnande pärlan, h 12 cm
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm
678
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
695
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
771
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
779
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, 18-1900-tal, färgträsnitt, motiv ur "The 47 Ronin", synlig pappersstorlek 14,5 x 10,5 cm
792
Okänd japansk konstnär, 18-1900-tal, färgträsnitt, motiv ur "The 47 Ronin", synlig pappersstorlek 14,5 x 10,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
817
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Garuda (?), Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
818
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Garuda (?), Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Brickbord, hardwood med mässingsskiva, Kina 1900-tal, graverad dekor av himmelsdrake, diameter 60 cm
822
Brickbord, hardwood med mässingsskiva, Kina 1900-tal, graverad dekor av himmelsdrake, diameter 60 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Broderi, siden, Kina, antagligen Qing, stående man, synlig storlek 23 x 11 cm
876
Broderi, siden, Kina, antagligen Qing, stående man, synlig storlek 23 x 11 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Broderi, siden, Kina, antagligen Qing, stående kvinna, synlig storlek 29 x 22 cm
877
Broderi, siden, Kina, antagligen Qing, stående kvinna, synlig storlek 29 x 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
879
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hiroshige, Utagawa (Ando), träsnitt, Ariwara no Narihira passing Mount Fuji, cirka 1845/46, signerat Hiroshige Ga, synlig pappersstorlek 70 x 24 cm
899
Hiroshige, Utagawa (Ando), träsnitt, Ariwara no Narihira passing Mount Fuji, cirka 1845/46, signerat Hiroshige Ga, synlig pappersstorlek 70 x 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
902
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
976
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, skådespelare, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 24 x 18 cm
983
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, skådespelare, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 24 x 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, diptyk, ur Shinji Andon, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
984
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, diptyk, ur Shinji Andon, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.