Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- BelysningClear filters
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, Link, etikettmärkt, h 125 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, golvlampa, krom och plast, modell PH 80, dia 55 cm, modellen designad till Henningsens 80-årsdag 1974, fotplatta saknas
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
809
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
810
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
868
Bordslampa, koppar med glaskupa, så kallad "Strindbergslampa", 1910-20-tal, driven dekor av fjärilar och blommor, h 49 cm
Est900 - 1,000 SEK
869
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Est900 - 1,000 SEK
871
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
898
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
913
Okänd designer för Pholc, taklampa, Dimma, kulhamrad metall, diameter 60 cm
Final bid400 SEK
Est5,000 - 600 SEK
914
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
924
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
925
Est500 - 600 SEK
973
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB, 3 böjliga ljusarmar
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
1019
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, vägglampa, ek med vit glaskupa, 1960-tal, fäste längd cirka 70 cm, senare kupa
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
1052
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
Est700 - 800 SEK
1072
Est600 - 700 SEK
1073
Est600 - 700 SEK
1074
Grubbesson, Sabina för Konsthantverk i Tyringe, adventsljusstake, mässing, "December 4", etikettmärkt, h 36 cm
Est1,500 - 1,600 SEK