EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- BelysningClear filters
29
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
67
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampor, 1 par, vitlackerad aluminium, "Topan", modellnummer 16570, design 1959, etikettmärkta, dia 19 cm
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
69
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
92
Okänd designer i Jo Hammerborgs art, 1950-60-tal, taklampa, mässing och teak, dekor av lufthål, h 30 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
93
Okänd designer i Bent Karlbys art, taklampa, mässing och rödlackerad metall med glaskupa, dia 43
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
94
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, modell 307-308, design 1948, total h 63 cm, skärm saknas
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
98
Hammerbord, Jo för Fog & Mørup, golvlampa, järn, stål och aluminium, "Trombone", design 1´968, h 135 cm, smärre bucklor
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
133
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
137
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, lackerad plåt, "Pantop", design 1980, dia 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
160
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
233
Takkrona, förgylld metall med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, höjd ca 60 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
247
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
250
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka glas saknas
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
260
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
300
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
302
Okänd designer för E S Horn AS, Aalestrup, bordslampa, svartlackerad metall, etikettsignerad, h 58 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
308
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
309
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude", design 1978, dekor i vitt underfång, etikettsignerad, dia 35 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
311
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
333
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
371
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
379
Iversen, Per för Louis Poulsen, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 28918, design 1967, etikettmärkt, h 125 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
382
Iversen, Per för Louis Poulsen, bordslampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 23413, design 1967, etikettmärkt, h 52 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
419
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
420
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
450
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
464
Okänd designer, hallampa, glas med prismor, diameter 25 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
479
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, teak, mässing och glas, höjd 63 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
509
Okänd designer, bords/vägglampa, KLK, modell 5521, mässing, teak, aluminium med blålackerad skärm, höjd 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
513
Okänd designer för Haglinds möbelsnickeri, Växjö, bordslampa, svarvat och skuret trä, Swedish Grace, 1920-tal, höjd inklusive skärm 75 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
544
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
559
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
564
Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
584
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172, "Sinus", design 1971, med upphängning Le Klint 900, dia 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
647
Okänd designer för Kastrup, 1970-tal, lampa, glas, dekor i mossgrönt överfång, h 42 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
650
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
658
Taklampa, mässing med prismor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 68 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
709
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
710
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
711
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
712
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
714
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
715
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
749
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
760
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
772
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
776
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
778
Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, höjd exklusive lamphållare 29 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.