Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer i Jo Hammerborgs art, 1950-60-tal, taklampa, mässing och teak, dekor av lufthål, h 30 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer i Bent Karlbys art, taklampa, mässing och rödlackerad metall med glaskupa, dia 43
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, modell 307-308, design 1948, total h 63 cm, skärm saknas
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Hammerbord, Jo för Fog & Mørup, golvlampa, järn, stål och aluminium, "Trombone", design 1´968, h 135 cm, smärre bucklor
Est1,100 - 1,200 SEK
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Takkrona, förgylld metall med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, höjd ca 60 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka glas saknas
Est2,400 - 2,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude", design 1978, dekor i vitt underfång, etikettsignerad, dia 35 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, hallampa, glas med prismor, diameter 25 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bords/vägglampa, KLK, modell 5521, mässing, teak, aluminium med blålackerad skärm, höjd 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Haglinds möbelsnickeri, Växjö, bordslampa, svarvat och skuret trä, Swedish Grace, 1920-tal, höjd inklusive skärm 75 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172, "Sinus", design 1971, med upphängning Le Klint 900, dia 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Kastrup, 1970-tal, lampa, glas, dekor i mossgrönt överfång, h 42 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Taklampa, mässing med prismor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 68 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK