Est7,000 - 7,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikte och orm, signerad, höjd 35 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,700 - 2,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Procope, Ulla för Arabia, thekoppar med fat, 1 par, flintgods, "Fiesta", design 1964,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd(a?) designer(s?), 1960-70-tal, vas samt bordslampa, glas, dekor i orange överfång, h 11 respektive 26 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matservis, 43 delar, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, blå underglasyrdekor av blommor, 12 vardera av mat-, dessert- och djupa tallrikar samt 7 skålar och fat, ca 40 delar
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, gröntonat glas, Satellite, dekor av metallfält mot fond av polykroma invälsningar, signerad, h 18 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat fajans, antagligen Fayancemanufaktur Holitsch/Holíč, 1700-talets 2 hälft, dekor av Kristus mm i starkeldsfärger, a tergo daterat 1760,  diameter 34 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, 59 delar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 18 mat-, 23 dessert- samt 12 djupa tallrikar och 6 skålar/fat
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, 55 delar porslin; Mon Amie, design 1952; 17 kaffekoppar, 18 underfat, 18 assietter, sockerskål samt gräddkanna
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av  kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h 25 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av  kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h 34 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, "Fiji", design 1988, signerad och etikettmärkt, h 38 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Linnemann-Schmidt, Per & Annelise för Palshus, skål, stengods, dekor i olivfärgad harpälsglasyr, signerad, h 12,5 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Perukställ/penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, hexagonal form med öppningar, polykrom emaljdekor av pion, fågel och skrivtecken, h 27 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Ahola, Hilka-Liisa för Arabia, fat, porslin, blå underglasyrdekor av dam, signerat och daterat -47, dia 22 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
2 delar porslin, Royal Copenhagen; skål på fot samt sockerskål med lock
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Orrefors, Martiniglas, 6 st, höjd 15 cm
Final bid300 SEK
Est350 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Gramstad Oliver, Turi för Figgjo Flint, kaffeservisk, porslin, "Tor Viking", design 1973
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK