Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, lampa, polykarbonat, Bourgie, design 2004, h 73 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, lampa, polykarbonat, Bourgie, design 2004, h 68 cm, 1 lamphållare defekt
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, golvlampa, mässing på 4 svarvade trätassar, "Lilla Kamelen", modellnummer 2568, höjd 148-172 cm
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd tillverkare, bordslampor, 1 par, mässing, kolonnformade, dekor av porträttmedaljong, numrerade J199(?), h inklusive skärmar 75 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, röttt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Est500 - 600 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, blått plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa,aluminium, "Bumling", modell 240/500, design 1968, etikettsignerad, dia 48 cm, plastgaller saknas
898
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Takkrona, metall med prismor, 1910-20-tal, h 81 cm, någon prisma saknas
902
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Taklampa, mässing med prismor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 68 cm
903
Est500 - 600 SEK
Golvfotogenlampfot, mässing, 1920-tal, höjd 138 cm
915
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Lampetter, 1 par, för 2 ljuspunkter, mässing, rokokostil, 1900-talets mitt
920
Est200 - 300 SEK
931
Est1,100 - 1,200 SEK
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
951
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, s1900-tal
952
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, plafondlampor, 1 par, glas och mässing, 1950-tal, dekor av av vita ränder, dia 35 cm
955
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
968
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
972
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, glas, koppar och trä, 1970-tal, höjd 48 cm
986
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
1000
Est1,100 - 1,200 SEK
1011
Est400 - 500 SEK