Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Skulptur, brännförgylld brons på (senare) marmorsockel, antagligen Frankrike, omkring 1810, stående kvinna med nothäfte, h exklusive sockel 25,5 cm
Final bid6,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kaminur med slag, mahogny med brännförgyllda bronsbeslag, högklassigt arbete i empire, omkring 1810, dekor av torchérer, Medusahuvud mm, krön med sittande Merkurius, h 100 (!) cm,
Final bid16,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Skrin, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, målad- och reliefdekor i guld med inkrusteringar i jade, silver och pärlemor, invändig, lös bricka i guldlack ,l 18 cm, spricka
Est3,200 - 3,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, vriden stam på klockformad fot med droppskiva, höjd 21 cm
Est400 - 500 SEK
Dockhus, Lundby, med div möbler, längd 70 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för AGA, radio, teak, typ 3655, längd 57 cm
Est300 - 400 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, 1900-talets mitt, solformad, dia 82cm, smärre lagning
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Spatserkäpp, handskuret trä, England, 1900-talets 2 hälft, dekor av hundhuvud, etikettmärkt, l 93 cm
Est400 - 500 SEK
Skrivställ, porslin, 1800-talets mitt, dekor av hund med köttben i munnen, längd 20 cm, 1 lock lagat
Est600 - 700 SEK
Skulpturer, 1 par, kallmålad brons (?), 1800-talets 2 hälft. stående nubier med krus, h 34 respektive 35 cm, färgslitage
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Tårt/fiskspade, silver med korallimiterande benskaft, Tyskland rokoko, 1700-talets 2 hälft, dekor av blommor mm, otydlig mästarstämpel Altona 1782, längd 38 cm, vikt 185 gram
Final bid3,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, möjligen Wien, bokstöd, 2 st, marmor, 1 med dekor av sittande, afrikansk pojke i högglanspolerad brons, h 14 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Brio, dragleksaker, 2 st, längd ca 22 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Steiff, Micki samt Macki, design 1959, höjd 11 resp 17 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
Est900 - 1,000 SEK
Bordsdekorationer, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, Brasilien, 1900-talets mitt, ananaser, höjd 57cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Läskpress, nysilver, nyrokoko, 1800-tal, dekor av seraf, l 11 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Walt Disney, mobil, plast och metall, 1900-talets mitt
Est300 - 400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Leksaksbilar, 2 st, Corgi toys, James Bond Aston Martin DB5, 1965, slitage, ej kompletta
Est300 - 400 SEK
Staffli, bonat trä, höjd 206 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Timglas, 18-1900-tal, bonat trä, höjd 21cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Bläckhorn, glas, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, höjd 12cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Vinkylare med hänklar, metall, empirestil, 1900-talets 2 hälft, l 44cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Møller, Jørgen för Georg Jensen/Royal Copenhagen, flasköppnare, rostfritt stål, elefant, design 1987, höjd 4,5cm
Est300 - 400 SEK
Stop, tenn, koniskt med skrodad blomdekor, stämplad Johan Zackarias Holmberg Borås 1813, h 21 cm, någon buckla
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bouillotteljusstake, mässing med broderad skärm, empire, 1800-talets 1 hälft, skärm med justerbar höjd, total h 35cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bouillotteljusstake, mässing med broderad skärm, empire, 1800-talets 1 hälft, skärm med justerbar höjd, total h 33 cm, smärre lagning
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä med bronsbeslag, provinsarbete i empire, 1800-talets mitt, h 55 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter
Final bid2,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Väggur med slag, skuret och förgyllt trä, rokoko, 1700-talets mitt, dekor av drakvingar, rosor mm, urtavlan signerad Peter (Petter) Lundmarck Stockholm, h 76 cm, smärre defekter, delvis bronserat
Final bid12,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage högklassigt Stockholmsarbete signerat Johan Åkerblad, mästare i Stockholm 1758-1799, dekor av rosor mm, stämplad IÅ samt med Stockholms Hallstämpel 1788, h 170 cm,
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Väckarur med belysning, mässing på träsockel, Junghans, 1900-talets 1 hälft, h 15 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Dekanteringsflaska/tantalus, glas med beslag i sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, svenska importrtämplar, total h 27 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Motionscykel Trekkrunner, medföljer skyddsmatta, oanvänd i originalförpackning
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK