EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 24/9 klockan 16
Visning:
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
405
Kaffe- och matservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 50 delar
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
408
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, etikettsignerad, längd 15 cm, smärre nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
413
Skålar, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?), dekor i Imari-verte-färger, dia 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
423
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
424
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
425
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
434
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
438
Okänd designer för Victoria Design, Skanör, glasservis, ca 70 delar, polykrom dekor av blommor
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
444
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
454
Korg med underfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 1700-talets slut, bå underglasyrdekor, fat l 35 cm, obetydligt nagg
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
462
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
466
Thekanna, porslin, Meissen, 1763-73, polykrom och förgylld dekor av vildsvinsjakt, l 16 cm, lock med nagg
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
467
Dekanteringsflaska/tantalus, glas med beslag i sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, svenska importrtämplar, total h 27 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
476
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, sädesärla, modell 1764, polykrom underglasyrdekor, längd 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
477
Okänd designer för Rörstrand, sekelskiftet 1900, figurin, porslin, möss med morot, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
481
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
482
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 3 st, "Tulip" samt "Mine", dekor av tulpaner mm, signerad och etikettmärkta, diameter 19 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
484
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
485
Hydman Vallien, Ulrica, assietter samt muggar, 4 + 4 st, "People", dekor av ansikten, signerade, fat diameter 21 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
495
Andersson, Göran för Upsala-Ekeby, skulptur/bokstöd, delvis glaserat lergods, "Filosof", signerad, modell 3004, design 1963, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
496
Okänd designer för Gustavsberg, mat och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, "Classic Flair", i produktion 1986-88
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
500
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
505
Döbrich, Albert för Augarten, figurin, porslin, "Levante" från spanska ridskolan Wien, polykrom och förgylld dekor, h 23 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
510
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
514
Figuriner/vaser, 1 par, mjukporslin, 1800-talets mitt, ungersk man och kvinna i traditionella dräkter, polykrom och förgylld dekor, höjd 26 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
515
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, säl, ur serien Lillskansen från 1978, h 6 cm, längd 16 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
517
Jespersen, Svend för B&G, skål, dekor av näckros, modell 2360, polykrom underglasyrdekor, längd 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
522
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
524
Okänd designer för Kosta (möjligen Walter Hickman), whiskyglas, 12 st, kristall, slipade med dekor av luftbubbla, signerade Kosta, h 6,5 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
526
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
547
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
550
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
551
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, 1960-tal, "Johanna", 3 assietter, 6 underfat samt 1 kopp
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
553
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figuringrupp, delvis bemålat porslin, dansande flickor, höjd 23 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
554
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, flicka med rådjurskid, höjd 21 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
555
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, stående dansös, höjd 23 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
556
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, sittande dam med spegel, höjd 25 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
563
Westman, Marianne för Rörstrand, theservisdelar, "Silja", design 1961, 7 delar, 3 assietter, 4 underfat med koppar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
564
Wiinblad, Björn för Rosenthal, 3 delar porslin, "Zauberflöte", gräddkanna, sockerskål samt fat, sockerskål med spricka
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
577
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
578
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
579
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, "Kaj" - pojke i regnkläder, modell 3556, polykrom underglasyrdekor, höjd 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
580
Grut, Jeanne för Royal Copenhagen, figurin, killing, modell 4760, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
581
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, läsande barn, modell 1567, polykrom underglasyrdekor, höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
583
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiska med rund fot och mynning, polykrom dekor av barn mm, h 22 cm
Final bid3,000 SEK
Est600 - 700 SEK
584
Fat, porslin, Meissen, 18-1900-tal, polykrom och förgylld dekor, dia 28 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
588
Londi, Aldo för Bitossi, vas, förgyllt stengods, inpressad signatur Italy, h 21 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
589
Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrskål, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad med studiohanden, dia 38 mm, minimala kantnaggar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.