Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
Praktskål, porslin, Kina, Jingdezhen, Jianxi-provinsen, Kina, 17-1800-tal, utsökt, polykrom och förgylld dekor av Fenixfågel och Himmelsdrake med Den Heliga Pärlan,
Final bid11,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, husformad med ingjutet huvud, signerad och numrerad 35/500 samt 385881003, h 14 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, båtformad med ingjuten dekor, signerad och numrerad 72/500, l 23 cm, medföljer träställning
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat och bemålat stengods, pelikan, signerad, l 19 cm, vänster fot med smärre nagg
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, signerad, h 13 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi-Notjö, vas, glas, "Prisma", design 1958, dekor i svagt oxblodsfärgat underfång, signerad och etikettmärkt, h 13 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, koala med unge, signerad, h exklusive träsockel 17 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 1,800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm
Est6,500 - 7,000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med geometrisk silverdekor, "Argenta", signerad och daterad "E" (1935), h 21 cm, minimal nagg
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer för Karl Holmberg Götene/Töreboda, kryddställ, teak med burkar i glaserad keramik, längd 24 cm, någon lagning
Est300 - 400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen helblonde, bland annat 12 vardera av kaffekoppar, underfat samt assietter, medföljer kaffekanna med nagg
Final bid7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 43 delar, 'Silvia', design 1957, bland annat 11 vinglas samt 12 + 12 likör- och seltersglas
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Söholm, golvvas, rinneglaserat stengods, inpressad signatur, h 47 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Porcelain de Paris, Frankrike 1900-talets 1 hälft, lockurna, porslin med mässingsknopp, dekor av blommor, lock med avslutande pinjekotte, signerad, höjd 48 cm, obetydlig nagg
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, "Sjögräs", dekor i grönt underfång, etikettmärkt, signerad och numrerad 1717 (1963), höjd 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vas, mjukporslin, nyrokoko, 1800-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor och fåglar, höjd 21 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, höjd 24 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est800 - 900 SEK
Vallien, Bertil, skulptur, bemålat stengods, Elefant ur serien Terra, h 12 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
4 delar modern design; Ulrica Hydman Vallien, brevpress Vicke Lindstrand mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Matservis, porslin, B&G, Julros, cirka 55 delar
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK