Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
796
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
Est1,100 - 1,200 SEK
801
Est1,200 - 1,300 SEK
802
Champagneglas, 1 par, empire, 1800-talets början, slipad dekor, höjd 20 cm, nagg
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
804
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
805
Dricksglas, 1 par, empire, 1800-talets 1 hälft, slipad dekor, höjd 10 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
808
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
809
Vinglas, 12 st, 18-1900-tal, ovoid cuppa på kvadratisk fot, slipad dekor, höjd 11,5 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
812
Est1,100 - 1,200 SEK
817
Est600 - 700 SEK
818
Est600 - 700 SEK
819
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, burkar, 3 st, glas med korklock, "Sill i kvadrat", h inklusive korkar, h 13 respektive 23 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
824
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
Est400 - 500 SEK
825
Vallien, Bertil för Boda, skål på fot,"Peacock", dekor av bubblor, signerad, diameter 13 cm
Est400 - 500 SEK
829
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekoppar 11 st med underfat 12 st, flintgods, Blå Eld, design 1950,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
830
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, gräddkanna samt 2 sockerskålar, flintgods, Blå Eld, design 1950, thekanna h 19 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
831
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, assietter, 14 st, flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 19 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
832
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, fat samt 3 tallrikar, flintgods, Blå Eld, design 1950, dia 23 respektive 33 cm, någon fläck
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
837
Hydman-Vallien, Ulrica, vinkylare/skål, "Mine", gjuten, grön glasmassa, gjuten signatur, diameter 19 cm, smärre nagg under botten,
Est400 - 500 SEK
842
Cyrén, Gunnar för Orrefors, vinglas, 12 st, Karolina, h 14,5 cm, etikettmärkta
Est1,100 - 1,200 SEK
843
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff med propp, Karolina, h 29 cm, etikettmärkt och signerad
Est1,100 - 1,200 SEK
844
Est400 - 500 SEK
845
Vallien; Bertil för Boda, karaff/skulptur, glas, dekor i vitt orange och gult, h 20 cm
Est400 - 500 SEK
922
Okänd designer för Gustavsberg, ytterfoder, majolika, 1900-talets början, , dekor av bär, diameter 22 cm
Est400 - 500 SEK
958
Nielsen, Aksel Sigvald för Aksini Stentøj, salt och pepparströare, glaserat stengods, Danmark, 1950-60-tal, h 9 cm
Est500 - 600 SEK
973
Est1,100 - 1,200 SEK
975
Adelborg, Louise för Rörstrand, servisdelar, porslin, Nationalservisen (Swedish Grace) design 1930, dekor av stiliserade veteax i guld
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
976
Glasservis, 52 delar, möjligen Val-St-Lambert, 7 rödvins-, 12 vitvins-, 8 selters-, 11+2 likörglas samt 12 champagnekupor
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
977
6 delar, porslin, Kina, 1900-tal, 1 par tallrikar med dekor av tuppar samt 4 st skålar, deia 10 respektive 25 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
978
Skålfat, porslin, Kina 18-1900-tal, heltäckande dekor i Kantonemalj, dia 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
983
Urna, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, skrivtecken mm, h 20 cm, lock saknas
Est400 - 500 SEK