EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 24/9 klockan 16
Visning:
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
590
Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 55 mm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
594
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
601
Fat, flintgods, Japan, Meiji, Gyokusen, Satsuma, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld i 7 kartuscher, signerad med Shimazu-Mon och 15-bladig, kejserlig krysantemum, dia 26 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
606
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
608
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
611
Sandnes, Eystein & Enger, Leif Helge för Porsgrunds Porselænsfabrik AS, Porsgrunn, 1950-60-tal, signerad, dia 31 cm, invändiga glasyrhårsprickor
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
615
Bordsfotogenlampfot, vitopakt glas med mässingsmontage, 1800-talets 2 hälft, polykrom, kineciserande dekor, total höjd 59 cm, senare elektrifierad
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
616
Hansen, Carl Martin för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Amagerpojke ur serien Danmarks Børn, så kallad Juliane Marie, modellnummer 12414, utförd 1906-25, h 15 cm, någon obetydlig nagg
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
622
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
636
Tallrik, porslin, Meissen, cirka 1740-73, dekor i Neu Marseille Watteau, dia 24,5 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
637
Tallrik, porslin, Meissen, Marcolinis period (1774-1814), dekor i Neu Marseille Watteau, dia 24,5 cm
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
638
Tallrikar, 6 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Final bid11,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
639
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
640
Asel, Rudolf, kaffekopp med fat, porslin, empire, 1840-tal, förgylld samt med polykrom bemålning föreställande Karlbergs Slott, signead Rud Asel i Stokholm, fat dia 15 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
642
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
647
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), tempeltjänarinna till häst, h 31 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
648
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), beriden krigare, h 30 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
649
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), man till häst, h 36 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
650
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), tempeltjänarinna till häst, h 36 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
668
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
670
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Final bid5,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
679
Okänd designer för Orrefors, vinkylare, glas md insats i rostfritt stål, h 21 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
686
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, h 23 cm, ljuspipor limmade i fästet
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
693
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, glas, Corona, i originalförpackning, diameter 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
694
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
715
Westman, Marianne för Rörstrand, 5 delar, porslin, Mon Amie, design 1952, 2 muggar. 2 assietter samt tårtfat, detta dia 30 cm, modern tillverkning
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
730
Johansson, Berit för Orrefors, skål samt vas, Haga, slipat glas, höjd 10 resp 24 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
731
Royal Copenhagen, kaffekanna med lock samt kanna, porslin, Blå Blomst, höjd 13 resp 20 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
732
Vobruba, Milan, egen verkstad, vas, glas, polykrom dekor, signerad, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
737
Figurin, porslin, KPM (Königlisches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur) Berlin, 11-1800-tal, flicka matandes ål (!), polykrom dekor, h 12 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
738
Figurin, porslin, Meissen (?) 17-1800-tal, man med tvärflöjt, polykrom dekor, h 10,5 cm, fingrar med nagg
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
747
Jaktservis, 9 delar, flaska med propp, 6 shotglas samt 2 whiskyglas, h 5 - 15 cm, någon nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
748
Jardiniere, mässing och glas, empirestil, 1900-talets 2 hälft, längd 32 cm, spricka
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
763
Tallrikar, 1 par, djup, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), dekor av fåglar mm i famille-noir-färger, dia 23, 1 med skador och lagningar, 1 med hårspricka
Final bid6,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
764
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1735-96), dekor av fåglar mm, dia 23 cm, 1 lagad, smärre nagg
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
766
Figurgrupp, porslin, "La vertue recompensée", möjligen Ludwigsburg, Carl Eugen von Würtemberg, sekelskiftet 1800 - efter förebild från Sèvres, polykrom bemålning, längd 30 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
767
Parti porslin, Japan, 18-1900-tal, bland annat assietter med kakiemondekor
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
768
Parti glas och porslin, bland annat skål, Vicke Lindstrand för Orrefors, "Ice"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
769
Parti äldre diverse; kristall, porslin, hästhov (!) mm, någon nagg och lagning
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
770
Figuriner, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, B&G och Rosenthal
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
772
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dvärggetkid, nummer 1374, polykrom underglasyrdekor, l 7 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
773
Penselvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, sepiadekor av personer mm, oidentifierad signatur, h 29 cm, hårspricka
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
774
Tallrikar, 5 + 2 st, porslin, Kina, Jiaqing, 1796-1820, blå underglasyrdekor av flodlandskap, dia cirk 16 - 23 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
775
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, h 26 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
776
Figurin, porslin, stående fransk grenadjär, polykrom dekor, Sèvresliknande märke, höjd 26 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
788
Okänd designer för Müller Frères Luneville, parfymflaska/atomiseur, glas med förgyllt bronsmontage, art-déco, 1920-tal, etsad och emaljerad överfångsdekor av landskap med dekor av träd och båtar,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
791
Parfymflacon med propp, delvis violett glasmassa, sekelskiftet 1900, slipad och förgylld dekor, höjd 11 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
795
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), polykrom och förgylld dekor av blommor mm, dia 23 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.