Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 55 mm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, flintgods, Japan, Meiji, Gyokusen, Satsuma, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld i 7 kartuscher, signerad med Shimazu-Mon och 15-bladig, kejserlig krysantemum, dia 26 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Meissen, cirka 1740-73, dekor i Neu Marseille Watteau, dia 24,5 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Tallrik, porslin, Meissen, Marcolinis period (1774-1814), dekor i Neu Marseille Watteau, dia 24,5 cm
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Tallrikar, 6 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Final bid11,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Final bid5,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, h 23 cm, ljuspipor limmade i fästet
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, glas, Corona, i originalförpackning, diameter 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, 5 delar, porslin, Mon Amie, design 1952, 2 muggar. 2 assietter samt tårtfat, detta dia 30 cm, modern tillverkning
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Royal Copenhagen, kaffekanna med lock samt kanna, porslin, Blå Blomst, höjd 13 resp 20 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jaktservis, 9 delar, flaska med propp, 6 shotglas samt 2 whiskyglas, h 5 - 15 cm, någon nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jardiniere, mässing och glas, empirestil, 1900-talets 2 hälft, längd 32 cm, spricka
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid6,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti glas och porslin, bland annat skål, Vicke Lindstrand för Orrefors, "Ice"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Figuriner, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, B&G och Rosenthal
770
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, h 26 cm
775
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parfymflacon med propp, delvis violett glasmassa, sekelskiftet 1900, slipad och förgylld dekor, höjd 11 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
795
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK