Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
852
Est2,200 - 2,400 SEK
853
Est2,200 - 2,400 SEK
854
Hein, Piet & Mathsson, Bruno, soffbordsben, 4 st, krom, så kallade spännben, längd 45 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
855
Est400 - 500 SEK
856
Piedestal, svarvat och bronserat trä med dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, höjd 105 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
857
Est700 - 800 SEK
858
Est1,100 - 1,200 SEK
859
Est2,200 - 2,400 SEK
860
Hylla, teak och lackerad metall, stringliknande, längd 78 cm, skador
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
861
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
862
Väggvitrinskåp, bonad fur, 1900-talets början, b 60 cm
Est300 - 400 SEK
863
Est600 - 700 SEK
864
Byrå, valnöt med brännförgyllda brons- och mässingsbeslag, profilerad skiva i Kolmårdsmarmor, rokoko, Sverige omkring 1770, bukig form med dekor i parkettmarqueterie, b 83 cm, skiva lagad,
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
865
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, balusterformad stam på fyrpassformad fotplatta med lejontassar, oval skiva, l 114 cm, skiva omfanerad
Est500 - 600 SEK
866
Soffa, skuren mahogny med sidenklädsel, senempire, 1800-talets mitt, flankerande, överkragade kolonetter, lejontassar, l 227 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
867
Vitrinskåp, mahogny och palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets mitt, välvd front och sidor, h 142 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
868
Spelbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, uppfällbar och roterbar skiva, b 89 cm
Est600 - 700 SEK
870
Skrivbyrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 3 lådor, b 99 cm, orangrepp, ben med lagning
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
875
Est3,200 - 3,400 SEK
878
Soffa, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av voluter mm, längd 136 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
881
Nattygsbord, skuren och bonad ek, Louis XVI, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, front med jalusi, undre låda, b 48 cm, medföljer lös
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
887
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
888
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, randig klädsel
Est600 - 700 SEK
902
Hatthylla, String, förefaller oanvänd i originalförpackningar
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
926
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck, nyrokokostil, 1900-tal, total h 208 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
946
Soffa, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets början, randig sidenklädsel, längd 208 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
952
Est4,200 - 4,400 SEK
959
Est1,100 - 1,200 SEK
960
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med svart klädsel, Pernilla, design 1944, lös kudde med läderremmar, brännstämplad
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
970
Fåtöljer, 1 par, svarvad och skuren valnöt, helstoppad, djuphäftad sidenklädsel. oscarianska, 1800-talets 2 hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
974
Est600 - 700 SEK
979
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
Est3,200 - 3,400 SEK
980
Nattygsbord, björk med intarsia och brokig marmorskiva, Swedish Grace, 1920-30-tal, invändig låda, h 76 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK