Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Lalanne, Claude för Arthus-Bertrand, Paris, brosch, brun- och grönpatinerad brons, "Pomme Bouche" 1990, a tergod stämplade signaturer, cirka 4 x 4 cm
Est7,500 - 8,000 SEK
Est12,000 - 13,000 SEK
Giertta, Claës för MEMA, fiskbestick, 24 delar, silver, "Paris", design 1958, 12 vardera, total vikt inklusive knivar med stålblad 1000 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Armband, 18 karat rödguld en-deux-couleurs. Italien, 1900-talets mitt, l 20 cm, vikt 76,4
Final bid30,000 SEK
Est16,000 - 17,000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, länk stämplad Ceson Göteborg, vikt 22,1 gram
Final bid6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Ring, vitguld med 6 facettslipade rubiner samt 14 diamanter, dessa totalt 0,12 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, vikt 4,4 gram, innerdiameter 18 mm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vodkakoppar, 5 st, silver, Ryssland (Ukraina) 1800-talets slut, graverad dekor av byggnader mm, stämplar igor E Zavyanov Kyiv, h 6,5 cm, total vikt 150 gram
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Luktdosa med nåldyna och kedja, silver, Holland, 1800-talets mitt, präglad blomdekor, otydlig stadsbokstav, årsbokkstav Q för 1850, h 4,5 cm
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matsked, sterlingsilver, slät med mittås, falsk råttsvans, stämplad London 1758, oidentifierad adlig crest, l 20 cm, vikt 70 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Matsked, sterlingsilver, slät med mittås, stämplad JJ, London 1761, initialer W I E, l 21 cm, vikt 60 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ringhållare, silver, senempire, 1800-talets mitt, vriden stam med fem grenar på kvadratisk fot, oidentifierad mästare 1848, h 7 cm
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Vinbägare på fot, sterlingsilver, Mexiko, 1900-tal, stämplad, h 16 cm, vikt 155 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Ljusstakar, 2 par, silver, C M Cohr Köpenhamn respektive Tore Eldh Göteborg, h 18 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Skjortknappar, 1 par 18 karat rödguld, stämplade Ceson Göteborg, total vikt 2,6 gram
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i förgylld metall, 1900-talets 1 hälft, oktogonal, 2 x 2 cm, förgylld länk
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Espressokoppar, 3 st, porslin med silvermontage, -fat och skedar, Brasilien, 1900-tal, total silvervikt 300
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Brosch 18 karat rödguld med vit sten, rosettformad, stämplad Stockholm 1945, vikt 5 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est800 - 900 SEK
Örhängen, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 2,7 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, rosettformad, stämplad WH Stockholm 1948, vikt 5 gram
Final bid1,900 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
2 ringar 18 karat rödguld, otydliga stämplar, total vikt 5,8 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Ringar 2 st olika, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti silver, saltkar mm, total vikt 365 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Parti smycken och bijouterier, bland annat armlänk Lapponia och armring Swatch
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Halskedja, silver, l 66 cm
Est300 - 400 SEK
Damarmbandsur, sterlingsilver och odlade pärlor, "Clarissa"
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Collier, odlade pärlor, med dobbar, Ole Lynggaard, diameter cirka 6,5 mm, l 45 cm, medföljer ett dito vilket saknar 1 dobb
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti silversmycken, vikt 50 gram
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft, stämplad Sven Hultgren Eskilstuna 1829, längd 38 cm, bucklor
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar med löstagbara kandelaberarmar, 1 par, silver, Österrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av rosor mm, oidentifierad mästare WH Wien 1857, även, på armarna, h 35 cm, total vikt 975 gram
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Luktdosa, silver, så kallad hovedvandsaeg, fiskformad med ögon i rött glas, oidentifierade stämplar, l 11 cm, vikt 40 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfiner, stämplade Barkander & Sörling, Linköping, h 13 cm, fyllda
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK