Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Okänd konstnär, 1920-30-tal, olja, stadslandskap i vinter, signerad Meisner (?), 100 x 78 cm, duklagning
Final bid5,000 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Qvarsebo, Michael, färgetsning, 'Leonardo da Vinci', signerad, numrerad 10/75 och daterad 1975, 73 x 57 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Adelsköld, Claes, tillskriven, olja, hus i landskap, 39 x 47 cm
Est500 - 600 SEK
Andersen, Anton P, oljemålning, landskap, signerad och daterad 1946, 73 x 91 cm
Est300 - 400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Nilson, Severin, blyertsteckningar, 2 + 1, signerade, synlig pappersstorlek 10,5 x 13cm respektive 16 x 23,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kirkpatrick, Ethel (med flera?), färgträsnitt, 21 st, delvis bemålade, "The River Thames" mm, varierande storlekar, något veck eller marginalreva
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Erik, färglito, "Oberoende", signerad, numrerad 22/100, synlig pappersstorlek 22 x 26 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, komposition, otydligt signerad, 50 x 65 cm
Final bid4,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Lidegren, A, sekelskiftet 1900, fartyg i Suezkanalen, signerad, 33 x 27 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nilson, Severin, olja, mor och barn vid halländsk stuga, signerad, 32 x 23 cm
Final bid7,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Bennet, Carl Stephan (efter honom?), olja, Revy på Ladugårdsgärdet vid Tsar Nikolaus I:s besök (1838), 33 x 40 cm, a tergo äldre etikett
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Wouwerman, Philips, hans art, olja 1800-tal, bataljscen, 41 x 52 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, uppsutten ryttare med stallknekt, 61 x 72 cm
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
von Ehrenstrahl, David Klöcker, hans ateljé, olja, Karl XI, 82 x 67 cm
Final bid24,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Tabatière, förgylld brons, sannolikt Frankrike, Louis XVI, 1700-talets mitt eller 2 hälft, rektangulärt med dekor av blommor i guld en-trois-couleurs, l 7,5 cm
Final bid12,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Borglind, Stig, torrnål, "Månuppgång", signerad, synlig pappersstorlek 24 x 28 cm
Est300 - 400 SEK
Borglind, Stig, torrnål, stilleben med blommor, signerad, synlig pappersstorlek 17 x 13 cm
Est300 - 400 SEK
Borglind, Stig, torrnål, "Döda fåglar", signerad, synlig pappersstorlek 36 x 29 cm
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
MÅS Persson, Stefan, akryl, "Huslandskap", signerad och daterad 2007, 40 x 30 cm
Final bid3,600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Jarz, Irene, färgetsning, "I dimman", signerad och numrerad 43/100, synlig pappersstorlek 19 x 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Jirlow, Lennart, färglitografi, Målarens trädgård, signerad, synlig pappersstorlek 27 x 27 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Örn, Bo, olja, komposition, signerad, 27 x 41 cm
Est500 - 600 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 123/150, synlig pappersstorlek 76 x 56 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK