Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Olson, Axel, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1946, 98 x 73 cm
Final bid40,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Olofsson, Pierre, färglito, "Flick Flack" - efter oljemålning från 1952, 1950-60-tal, signerad och numrerad 13/75, synlig pappersstorlek 43 x 62 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Liten kung", signerad, daterad 1993 och numrerad 15/90, synlig pappersstorlek 28 x 24 cm
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, signerad och numrerad 75/380, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matisse, Henri, efter, färglito, Nu (Odalisque) 1950, signerad i trycket och numrerad 109/300, synlig pappersstorlek 48 x 40 cm
Final bid9,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Berg, Albert, olja, kustparti, signerad och daterad 1881, 38 x 56 cm, dukskada,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Reuterswärd, Oscar, färgserigrafier, 3 st, "Omöjliga figurer", signerade, otydligt numrerade, synliga pappersstorlekar 56 x 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, Restauranten, signerad och numrerad 116/225, synlig pappersstorlek 46 x 60 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistel 82 PT färgvariant, synlig pappersstorlek 42 x 59 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Dahl, Peter, färglito, "Hägring", signerad och numrerad EA 2/15, synlig pappersstorlek 59 x 45 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Final bid4,200 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Johansson, Gunnar, olja, komposition, signerad, 63 x 93 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Chagall, Marc, poster, litograferad, Cheval, synlig pappersstorlek 68 x 50 cm
Est400 - 500 SEK
Weberg, Willie, olja, blomsterstilleben, signerad, 54 x 65 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, landskap, otydligt signerad C O Adams (?), 51 x 61 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Green, Kulo, olja , komposition, signerad, 36 x 45 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindström, Bengt, litografier, 2 st, signerade och numrerade 172/200 resp 118/200, synliga pappersstorlekar 29 x 23 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Panini, Giovanni Paolo, hans art, tuschlavering, klassicerande ruinlandskap med personer, synlig pappersstorlek 29 x 20 cm
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hjelm, Fanny, olja, tulpaner, signerad, 30 x 21 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Nilson, Severin, olja, skogsmotiv, signerad, 100 x 80 cm
Final bid4,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK