Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Est400 - 500 SEK
Bensa, Alexander von, tillskriven, olja, förnäma ekipage, signerad ..Bensa,16x26,5 cm
Final bid7,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Fritzsch, Christian, kopparstick, Petrus Hersleb, biskop av Kristiania Stift mm, utförd 1739, synlig pappersstorlek 21x15 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, silhuettklipp föreställande Statsministern mm Ove Malling, synlig pappersstorlek 12 x 9,5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Miniatyrer i benram, 1 par, porträtt, höjd 14 cm, 1 med skador
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
799
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, pojkar med ballong, 14 x 12 cm
810
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, Madonnan med Barnet, i skuren barockstilram, 15 x 10 cm
811
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Poster föreställande, "Prydan"-skål, röd melaminplast, Hans Skillius för Hammarplast, 1960-tal, modellnummer 4077 (se nästkommande utrop), synlig pappersstorlek 78 x 59 cm
820
Est400 - 500 SEK
Dewhurst, Wynford, oljemålningar, 1 par, impressionistiska, franska landskap, 1 signerad, 16 x 24 cm
850
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Hagen P H, olja, stormigt kustparti i skymning, signerad och daterad 1964, 49 x 65 cm
869
Est400 - 500 SEK
871
Est400 - 500 SEK
872
Est400 - 500 SEK
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm
873
Est600 - 700 SEK
876
Est400 - 500 SEK
877
Est1,100 - 1,200 SEK
882
Est500 - 600 SEK
883
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, Örgryte gamla kyrka, signerad och daterad 1919, 65 x 85 cm, a tergo betecknad Wennerberg
884
Est400 - 500 SEK
885
Est600 - 700 SEK
Bäcklund, Victor, karta, ritad och handkolorerad, "Karta öfver Nordvestra Europa", signerad med dedikation till Montenegrinske baronen Sten Philip Kalling och daterad 1856, i handgjord ram,
886
Est600 - 700 SEK
Watts, David, olja, "Sunset near Cambridge", signerad, 32 x 52 cm
889
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, "Ung flicka", signerad H Lindholm (?), 81 x 65 cm
890
Est300 - 400 SEK
Andersson, Johan Ossian, olja, fiskebåtar till havs, 64 x 100 cm
891
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Thornam, Emmy, olja, stilleben med ängsblommor och hassel, signerad, 66 x 78 cm, smärre lagningar
892
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Gegerfelt, Lotten von, olja, landskap med hus, signerad och daterad 1902, 61 x 43 cm
893
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
894
Est2,200 - 2,400 SEK
Arnegger, Alois (?), olja, höstlandskap, signerad A Arnegger, 68 x 37 cm
895
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Persson, Ove, gouache, "Gärdesgård", signerad, synlig pappersstorlek 36 x 24 cm
896
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsning, handkolorerad, "Le Rendez-Vouz", synlig bildyta 42 x 54 cm
897
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, porträtt av ung dam- kopia efter original från omkring 1840, oval 33 x 41 cm, h inklusive ram i gustaviansk stil 59 cm
898
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd brasiliansk konstnär, olja, man på trappa, signerad Vilson (?) och daterad 1965, a tergo stämplar från Galeria Carlos Gomez, S Bahia, Rio de Janiero, 72 x 53 cm
899
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Nilson, Severin, olja, halländskt landskap med hus, 31 x 65 cm
900
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, mansporträtt - antagligen kopia efter barocken, 37 x 30 cm, retuscher
901
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, båtar till havs, otydligt signerad, 24 x 33 cm
903
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
904
Est1,100 - 1,200 SEK
Horlor, Joseph, olja, kustparti från Clovelly, Devon, signerad och daterad 1862, 37 x 52 cm
905
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
906
Est400 - 500 SEK
Lager, Tord, olja, dansande par, signerad, 48 x 48 cm
907
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
908
Est1,100 - 1,200 SEK
909
Est400 - 500 SEK
910
Est2,200 - 2,400 SEK
Björklund, Richard, olja, Skånskt fiskeläge, signerad och daterad 42, 54 x 81 cm
911
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
912
Est1,100 - 1,200 SEK