Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm, någon prisma saknas
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, mässing med canvasskärm, "Anna", design 1972,  etikettsignerad, h 66 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampa, lergods, södra Europa, höjd inkl skärm 70 cm
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Svensk Metallindustri, bordslampa, metall, art-déco, 1920-tal, fötter i form av lejon, höjd inklusive skärm 43 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Est600 - 700 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, röttt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Est600 - 700 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, blått plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Skrivbordslampa, metall med turkos glaskupa, jugend, 1900-talets början, höjd 49 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti frimärken samt mynt, dessa delvis silver
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Bordslampa, förgylld, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande Buddha, höjd inklusive skärm 59 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Golvlfotogenlampfot, mässing, sekelskiftet 1900, senare elektrifierad, höjd inkl skärm 166 cm
816
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
879
Est1,100 - 1,200 SEK
880
Est2,200 - 2,400 SEK
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 71 cm
931
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, ljusarmar i form av 5:or, h 75 cm
932
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
934
Est2,200 - 2,400 SEK
Taklampa, förgylld mässing med prismor, 1800-talets slut, h 88 cm
936
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takkrona, metall med prismor, modern tillverkning, h 70 cm
937
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Golvlampa,, två lampor, höjd 190 cm, justerbar höjd, medföljer samtida skärm
947
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK