Ordenskarta, litograferad, sekelskiftet 1900, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Parti mynt och sedlar i album, Sverige, 18-1900-tal, mestadels enkronor Oskar II-Gustav V, total vikt inklusive album 2600 g
Final bid9,500 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Kopparmynt, så kallat plåtmynt, 4 Daler Silvermynt, Fredrik I, Avesta 1735, cirka 23 x 27 cm, vikt 2900 gram, slitage
Final bid12,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Kopparmynt, så kallat plåtmynt, 4 Daler Silvermynt, Fredrik I, Avesta 1737, cirka 24 x 24 cm, vikt 2970 gram, slitage
Final bid12,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Kopparmynt, så kallat plåtmynt, 2 Daler Silvermynt, Fredrik I, Avesta 1730, cirka 18 x 20 cm, vikt 1515 gram, slitage
Final bid7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kopparmynt, så kallat plåtmynt, 2 Daler Silvermynt, Fredrik I, Avesta 1749, cirka 17 x 20 cm, vikt 1430 gram, slitage
Final bid6,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kopparmynt, så kallat plåtmynt, 1 Daler Silvermynt, Fredrik I, Avesta 1747, cirka 12 x 14 cm, vikt 725 gram, slitage, korroderad
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kopparmynt, så kallat plåtmynt, 1/2 Daler Silvermynt, Fredrik I, Avesta 1741, cirka 8 x 1 cm, vikt 395 gram, slitage
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kopparmynt, så kallat plåtmynt, 1/2 Daler Silvermynt, Fredrik I, Avesta 1749, cirka 8 x 11 cm, vikt 375 gram, slitage, syrabehandlat
Final bid3,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kopparmynt, 16 st, 1-5 öre, Norge Oskar II, 1893-1907
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti silvermynt i album, mestadels Gustav V och Oskar II, 18-1900-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti frimärken, 11 album, Sverige, 1858-1990
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Trofeer, 2 st, råbockar, höjd 37 - 41 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Silvermynt, 1/3 Riksdaler Gustav III 1778
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti mynt, sedlar mm, bland annat kopia på så kallat plåtmynt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878
Est1,700 - 1,800 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1777
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Argentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm
Est300 - 400 SEK
Parti mynt, antiken, möjligen någon kopia
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti äldre koppar- och silvermynt, slitage
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti äldre diverse, bland annat 2 knappar Arno malinowski för Georg Jensen samt radband med miniatyrfotografi
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK