Loading...

Augustiauktion

På grund utav att Dolby.io, en av världens största streamingstjänster, upplevde problem över hela världen under söndagskvällen, påverkades även vår auktion med att inte kunna visa ljud och video.

Augustiauktion
Closed
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
302
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
304
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
331
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, glasservis, karaff samt 6 glas, karaff total h 27 cm
332
Okänd designer, glasservis, karaff samt 6 glas, karaff total h 27 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
342
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm
361
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
364
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Theservisdelar, porslin, Fischer & Mieg, Pirkenhammer, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor
365
Theservisdelar, porslin, Fischer & Mieg, Pirkenhammer, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
366
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bormholm, kanna, gulglaserat lergods, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm
376
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bormholm, kanna, gulglaserat lergods, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
384
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
387
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaffe- och theservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 30 delar
388
Kaffe- och theservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 30 delar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,100 SEK
Closed
Wåhlström, Ann för Kosta Boda Artist Collection, kanna, polykromt glas, "Ocean", design 1989, signerad och etikettmärkt, höjd 29 cm
389
Wåhlström, Ann för Kosta Boda Artist Collection, kanna, polykromt glas, "Ocean", design 1989, signerad och etikettmärkt, höjd 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, "Tulip", dekor av tulpaner, signerat och etikettmärkt, höjd 26 cm
390
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, "Tulip", dekor av tulpaner, signerat och etikettmärkt, höjd 26 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica, assietter samt muggar, 4 + 4 st, "People", dekor av ansikten, signerade, fat diameter 21 cm
391
Hydman Vallien, Ulrica, assietter samt muggar, 4 + 4 st, "People", dekor av ansikten, signerade, fat diameter 21 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 3 st, "Tulip" samt "Mine", dekor av tulpaner mm, signerad och etikettmärkta, diameter 19 cm
392
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 3 st, "Tulip" samt "Mine", dekor av tulpaner mm, signerad och etikettmärkta, diameter 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Sagaform, snapsglas, vändbara, 12 st, i lådor av trä, glas höjd 12 cm
397
Okänd designer för Sagaform, snapsglas, vändbara, 12 st, i lådor av trä, glas höjd 12 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Orrefors, kak/tårtfat, glas, diameter 31 cm, höjd 21 cm
398
Okänd designer för Orrefors, kak/tårtfat, glas, diameter 31 cm, höjd 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Gustavsberg, mat och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, "Classic Flair", i produktion 1986-88
399
Okänd designer för Gustavsberg, mat och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, "Classic Flair", i produktion 1986-88
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, dekor av växtlighet, signerad och etikettmärkt, höjd 35 cm, minimal mynningsnagg
400
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, dekor av växtlighet, signerad och etikettmärkt, höjd 35 cm, minimal mynningsnagg
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersson, Göran för Upsala-Ekeby, skulptur/bokstöd, delvis glaserat lergods, "Filosof",  signerad, modell 3004, design 1963, höjd 20 cm
402
Andersson, Göran för Upsala-Ekeby, skulptur/bokstöd, delvis glaserat lergods, "Filosof", signerad, modell 3004, design 1963, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
406
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
409
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
416
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Kosta (möjligen Walter Hickman), whiskyglas, 12 st, kristall, slipade med dekor av luftbubbla, signerade Kosta, h 6,5 cm
417
Okänd designer för Kosta (möjligen Walter Hickman), whiskyglas, 12 st, kristall, slipade med dekor av luftbubbla, signerade Kosta, h 6,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
425
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, thekoppar med fat, 8 + 8 st, flintgods, "Puck", 1950-tal, 5 koppar med nagg eller hårsprickor
426
Okänd designer för Rörstrand, thekoppar med fat, 8 + 8 st, flintgods, "Puck", 1950-tal, 5 koppar med nagg eller hårsprickor
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 4 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, 2 etikettmärkta, h 16,5 cm
435
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 4 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, 2 etikettmärkta, h 16,5 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat
462
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica, muggar, 6 st, tryckt dekor av tulpaner, höjd 11 cm
467
Hydman Vallien, Ulrica, muggar, 6 st, tryckt dekor av tulpaner, höjd 11 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Åfors, pokalglas, dekor av fabeldjur, signerat, höjd 25 cm
468
Hydman Vallien, Ulrica för Åfors, pokalglas, dekor av fabeldjur, signerat, höjd 25 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, champagnekupor, 6 st, glas, Boda Brass/Gutår, h 9 cm
469
Vallien, Bertil för Boda, champagnekupor, 6 st, glas, Boda Brass/Gutår, h 9 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, höjd inklusive sotrör 62 cm
470
Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, höjd inklusive sotrör 62 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti porslin, Hackefors Linnea Borealis, kaffekoppar med fat, ytterfoder mm, ca 25 delar
475
Parti porslin, Hackefors Linnea Borealis, kaffekoppar med fat, ytterfoder mm, ca 25 delar
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
478
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
490
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
493
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm
501
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
506
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm
520
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hellsten, Lars för Skruf, vas, klarglas, signerad, h 17 cm
522
Hellsten, Lars för Skruf, vas, klarglas, signerad, h 17 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Konstglas, 2 delar, bland annat Erik Höglund, längd 9-19 cm
524
Konstglas, 2 delar, bland annat Erik Höglund, längd 9-19 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
526
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
527
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Victoria Design, Skanör, glasservis, ca 70 delar, polykrom dekor av blommor
528
Okänd designer för Victoria Design, Skanör, glasservis, ca 70 delar, polykrom dekor av blommor
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av himmelsdrakar, den Heliga Pärlan mm i famille-ros-färger, botten med Qinalongs sexkaraktärsmärke i rött, h 45 cm
533
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av himmelsdrakar, den Heliga Pärlan mm i famille-ros-färger, botten med Qinalongs sexkaraktärsmärke i rött, h 45 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Ternell, Berit för Gefle/Uppsala Ekeby, assietter, 3 + 3 st, flintgods, "Ax" 1950-tal, l 19 cm
541
Ternell, Berit för Gefle/Uppsala Ekeby, assietter, 3 + 3 st, flintgods, "Ax" 1950-tal, l 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.