Loading...

Augustiauktion

På grund utav att Dolby.io, en av världens största streamingstjänster, upplevde problem över hela världen under söndagskvällen, påverkades även vår auktion med att inte kunna visa ljud och video.

Augustiauktion
Closed
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
8
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstakar 1 par, delvis frostad glasmassa, Celeste, etikettmärkta, h 34 cm
21
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstakar 1 par, delvis frostad glasmassa, Celeste, etikettmärkta, h 34 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Karl Holmberg Götene/Töreboda, kryddställ, teak med burkar i glaserad keramik, längd 24 cm, någon lagning
40
Okänd designer för Karl Holmberg Götene/Töreboda, kryddställ, teak med burkar i glaserad keramik, längd 24 cm, någon lagning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, spegel, glaserat porslin, 1950-tal, signerad, dia 27 cm
47
Westman, Marianne för Rörstrand, spegel, glaserat porslin, 1950-tal, signerad, dia 27 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Urna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,dekor i Kantonemalj samt av personer och fåglar i utsparade reserver,  höjd 17 cm
50
Urna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,dekor i Kantonemalj samt av personer och fåglar i utsparade reserver, höjd 17 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
55
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
58
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, 1 kopp 2:a sort
67
Kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, 1 kopp 2:a sort
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservis, 14 delar, porslin, Koka Blå, design 1951, höjd kanna 18 cm
68
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservis, 14 delar, porslin, Koka Blå, design 1951, höjd kanna 18 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
73
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
74
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, dubbelkanna, the- respektive varmvatten, glaserat stengods, signerad, total höjd 22 cm
80
Nylund, Gunnar för Rörstrand, dubbelkanna, the- respektive varmvatten, glaserat stengods, signerad, total höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm
88
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
95
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vaser, glas, 2 st, dekor i violett underfång, signerade LH, höjd 17 respektive 27 cm
97
Lindstrand, Vicke för Kosta, vaser, glas, 2 st, dekor i violett underfång, signerade LH, höjd 17 respektive 27 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
98
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 7 st, "Chateau", höjd 15 cm
99
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 7 st, "Chateau", höjd 15 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
113
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
115
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Karlskrona Porslinsfabrik, fruktservis, 10 + 1 delar, flintgods, "Linné", förgylld dekor, diameter 19 - 33 cm
117
Okänd designer för Karlskrona Porslinsfabrik, fruktservis, 10 + 1 delar, flintgods, "Linné", förgylld dekor, diameter 19 - 33 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 44 delar, "Karlberg", 10 champagnestrutar och vinglas samt 12 starkvins- och seltersglas
150
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 44 delar, "Karlberg", 10 champagnestrutar och vinglas samt 12 starkvins- och seltersglas
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Cronström-Rudmark, Runa för Upsala-Ekeby, vas, handmålad och förgylld dekor av fiskar, höjd 16 cm
160
Cronström-Rudmark, Runa för Upsala-Ekeby, vas, handmålad och förgylld dekor av fiskar, höjd 16 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
192
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, ölglas, 12 st, 50 cl, "You & Me", dekor av fabeldjur mm, signerade och etikettmärkta, höjd 21 cm
210
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, ölglas, 12 st, 50 cl, "You & Me", dekor av fabeldjur mm, signerade och etikettmärkta, höjd 21 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Sestervik, Lars för Steninge slott, skål, glas, signerad, diameter 38 cm
211
Sestervik, Lars för Steninge slott, skål, glas, signerad, diameter 38 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor
217
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
218
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, sittande dansös, höjd 17 cm
222
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, sittande dansös, höjd 17 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg Studio, bordslampa, glaserat stengods, 1950-60-tal, signerad, höjd inkl skärm 48 cm
223
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg Studio, bordslampa, glaserat stengods, 1950-60-tal, signerad, höjd inkl skärm 48 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Procopé, Ulla för Arabia, theservis, cirka 35 delar, glaserat stengods, "Ruija", design 1975
230
Procopé, Ulla för Arabia, theservis, cirka 35 delar, glaserat stengods, "Ruija", design 1975
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, stengods, Flambé, ALP, dekor Olson, nr 6944, bredd 26 cm, höjd 23 cm
233
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, stengods, Flambé, ALP, dekor Olson, nr 6944, bredd 26 cm, höjd 23 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti glas, Orrefors, 11 delar, karaff med propp samt 10 punschmuggar, höjd 3-25 cm
234
Parti glas, Orrefors, 11 delar, karaff med propp samt 10 punschmuggar, höjd 3-25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, tvättuppsättning, 2 delar flintgods, kanna samt tvättfat, "Indiana", dekor av växtlighet, fat diameter 40 cm, kanna höjd 33 cm, hårsprickor
237
Okänd designer, tvättuppsättning, 2 delar flintgods, kanna samt tvättfat, "Indiana", dekor av växtlighet, fat diameter 40 cm, kanna höjd 33 cm, hårsprickor
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
242
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
244
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, ytterfoder, glaserad keramik, Tyskland, 1910-20-tal, dekor i blått och guld, Marie 2, höjd 16 cm
252
Okänd designer, ytterfoder, glaserad keramik, Tyskland, 1910-20-tal, dekor i blått och guld, Marie 2, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, spritflaska med propp, glaserad keramik, Tyskland, 1960-70-tal, höjd 38 cm
253
Okänd designer, spritflaska med propp, glaserad keramik, Tyskland, 1960-70-tal, höjd 38 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserad keramik, Västtyskland, 1950-60-tal, modell 621 40, höjd 41 cm
256
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserad keramik, Västtyskland, 1950-60-tal, modell 621 40, höjd 41 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fat, 5 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, l 22 - 38 cm
257
Fat, 5 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, l 22 - 38 cm
Final bid2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg
262
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, skålfat, 2 st, porslin, 1940-talets slut, längd 25 resp 35 cm
268
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, skålfat, 2 st, porslin, 1940-talets slut, längd 25 resp 35 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Petersen, Emil för B&G, figurin, porslin, nötväcka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2406, l  11 cm
273
Petersen, Emil för B&G, figurin, porslin, nötväcka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2406, l 11 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pointervalp, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1311, l 10 cm
282
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pointervalp, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1311, l 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figuriner, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm
283
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figuriner, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, vigg, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1855, l 10 cm
285
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, vigg, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1855, l 10 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Herold, Peter respektive Nielsen A för Royal Copenhagen, figuriner, porslin, finkar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1189, 1040 resp 1041, l 5 - 11 cm
286
Herold, Peter respektive Nielsen A för Royal Copenhagen, figuriner, porslin, finkar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1189, 1040 resp 1041, l 5 - 11 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, lock krönt av putti sittande med sköld varpå initialer "A v. S", h 29 cm
295
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, lock krönt av putti sittande med sköld varpå initialer "A v. S", h 29 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, matservis, cirka 45 delar, stengods, "Birka" design 1973, , bland annat 12 mattallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar,
296
Lindberg, Stig för Gustavsberg, matservis, cirka 45 delar, stengods, "Birka" design 1973, , bland annat 12 mattallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.