Lowest lot number
- SkulpturClear filters
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
Est28,000 - 26,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
Est6,500 - 7,000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
Est2,000 - 2,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Dromedar, ur serien "Menageri" , höjd 10 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Pettersson, Kenneth, egen verkstad, skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, koltrast respektive blåmes, signerade, l 9 respektive 20 cm, näbb med lagning
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Blomberg, Stig, skulptur, svärtat gjutjärn, viking, signerad, märka "Gåva av Skandinaviska Banken", höjd 11 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Ström, Urban, skulptur/väggrelief, "The Clipper", tenn och drivved, signerad, höjd 74 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 22,400 SEK
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Scali, Raffaëllo, byst, patinerad gips, signerad, h 37 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Andersson, Göran för Upsala-Ekeby, skulptur/bokstöd, delvis glaserat lergods, "Filosof", signerad, modell 3004, design 1963, höjd 20 cm
Est400 - 500 SEK
Kyrlin, Karin, skulpturer, 2 st, makrillar, glaserat lergods monterade på drivved, längd 34-37 cm, 1 med lagning samt nagg, 1 med defekt upphängning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kyrlin, Karin, skulptur, marulk, glaserat lergods monterad på drivved, höjd 39 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tilgman, Harry för Tilgmans keramik, skulpturer, 4 st, björnar, brunmålat lergods, signerade, höjd 5-13 cm
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK