Est11,000 - 12,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 33/260, synlig pappersstorlek 43 x 53 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 16-1700, olja, Jeanne d'Arc som herdinna, 71 x 85 cm, skador och lagningar
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Verner, Gulli, olja, gårdsmotiv, så kallad "Gåramålning, signerad, 35 x 70 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Grandin, Svän, olja, fjällparti, signerad, 31 x 38 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, mytologisk scen, 92 x 74 cm, någon repa, renoverad
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Adelsköld, Claes, tillskriven, olja, hus i landskap, 39 x 47 cm
Est600 - 700 SEK
Backman, Dagny, olja, Uddevalla hamn 1875, kopia efter Berndt Lindholm, a tergo otydligt signerad, 29 x 48 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Grünewald, Isaac, litografi, "Midsommarstången", signerad och numrerad 119/200, även signerad i stenen, synlig pappersstorlek 92 x 64 cm, marginalfläckar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, porträtt av man, 76 x 64 cm, skador
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Bengtsson, Walter, färglitografi, "I zodiakens tecken", signerad, synlig pappersstorlek 62 x 46 cm
Est300 - 400 SEK
Grovens, Harald, olja, landskap med människor, signerad, 10 x 12 cm
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Munnings, Sir Alfred James, efter honom, olja "My Horse is my Friend", efter original från 1922, otydligt signerad, 42 x 52 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Percy, Arthur, litografi, "Ingrid", signerad och daterad 1924, synlig pappersstorlek 46 x 30 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Olsson, Ann-Marie, färglitografier, 2 st, kompositioner med bevingade människor, signerade och numrerade 104/260 resp 7/260, varierande storlekar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Newton, Helmut, efter, offset, "Winnie at the Negresco, Nice 1975", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Newton, Helmut, efter, offset, "David Bowie, Monte Carlo 1983", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK