Olson, Erik, olja, Provencalskt landskap (Toulon), signerad och daterad -48, 34 x 50 cm
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Final bid19,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Ordenskarta, litograferad, sekelskiftet 1900, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sarasalo, Marjatta, litografi, "Blå dag", signerad och numrerad 175/360, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Karta, kopparstucken och handkolorerad, "General Karte des Osmanischen Reichs", ed Justus Perthes Gotha 1854, ur Stielers Hand-Atlas Über Alle Theile Der Erde, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Woodhouse, William, akvarell, kanalparti, signerad, synlig pappersstorlek 22 x 33 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Nilson, Severin, akvarell, skogsväg med mor och barn, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 30 cm, smärre reva
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Léon, May K, färglito, golfspelare med dam, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 25 x 20 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Koskinen, Kosti Verner, olja, gatuparti, signerad och daterad -46, 36 x 33 cm
Est600 - 700 SEK
Mångsén, Birgitta, färglitografi, "Vila", signerad och numrerad 231/260, synlig pappersstorlek 19 x 22 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd mästare, bonadsmålning, gouache på lin, Sunnerbo (?), 1800-talets 1 hälft, Rebecka vid brunnen, daterad 1834, 435 (!) x 36 cm
Final bid12,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Okänd mästare, antagligen Sunnerbo Härad, 1800-talets början, bonadsmålning, gouache på papper, Jesus uppväcker Lazarus, 5 delar, totalt 587 (!) x 27 cm
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Bonad, gouache på lin, sannolikt Johannes Nilsson i Gyltige "Gyltigemästaren", "Den förlorade sonen", daterad 1806, 385 (!) x 63 cm
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
Est700 - 800 SEK
Persson, Ove, olja, "Kalaset", signerad, 27 x 41 cm
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Stenstad, Lars, olja, "Sommarrum 2", signerad, 24 x 40 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Belin, Marion, färglitografi, "Pensionat Duvan", signerad och numrerad  301/410, synlig pappersstorlek 65 x 48 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Hjelm, Fanny, olja, tulpaner, signerad, 30 x 21 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Nilson, Severin, olja, skogsmotiv, signerad, 100 x 80 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Palmdahl, Erik, olja, Romsdalen, Hjöundfjord, Norge, signerad, 50 x 61 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Léon, May K, färglito, par sittande på bänk, signerad och numrerad 68/390, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Rosen, Ivar von, olja, Skotsk respektive White Highland Terrier, signerad och daterad 1913, 42 x 52 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
Towfighi, J, olja, persisk mattatelier, signerad, 50x 70 cm
Est1,600 - 1,800 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, dörröverstycke (?), blomsterstilleben, 65 x 49 cm, dukskador
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Håfström, Erik, olja, stadsparti, signerad, 89 x 61 cm
Est400 - 500 SEK
Törnå, Oscar, olja, jägare i skogsparti, signerad, a tergo betecknad "Tullförvaltaren C Bodman Gefle", signerad och daterad 1876, 45 x 38 cm, avflagningar
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Olson, Erik, litografi, "Procession", signerad och numrerad 45/300, daterad 1952, synlig pappersstorlek 31 x 43 cm
Est200 - 300 SEK
Est1,800 - 1,700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK