Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
Rökelsekar, emaljerad koppar, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, tripod med uppsvängda hänklar, heltäckande emaljdekor av lotus, drakar mm, h 29,5 cm, lock saknas, nagg
Est6,500 - 7,000 SEK
Thangka, brons, Tibet, 18-1900-tal, dubbelsidig, spår av försilvring, 100 x 85 mm
Est1,100 - 1,200 SEK
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Urna, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,dekor i Kantonemalj samt av personer och fåglar i utsparade reserver, höjd 17 cm
Est600 - 700 SEK
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
Est1,800 - 1,900 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm
Est900 - 1,000 SEK
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm
Est200 - 300 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 22,400 SEK
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm
Est400 - 500 SEK
Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm
Est300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av himmelsdrakar, den Heliga Pärlan mm i famille-ros-färger, botten med Qinalongs sexkaraktärsmärke i rött, h 45 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
Est400 - 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
Est400 - 500 SEK
Skålfat, porslin, 3 st, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor, dia cirka 17 cm
Est300 - 400 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke i blått, höjd inklusive skärm 59 cm, borrad för el, monterad som lampa
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK