Auktion 30/7 16.00.
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat lergods, "Igelkottvas", stämpelsignerad, höjd 21 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, 1910-tal, skål på fot, porslin, dekor i guld, höjd 17 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, dekor av vädurar, glasyr i starkeldsfärger, höjd 28 cm, omfattande lagningar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Doller, Mette för Andersson & Johansson, Höganäs, golvvas, glaserat lergods, stiliserad dekor av hjortar, stämpelsignerad, höjd 40 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, "Paprika", design 1949, signerad, höjd 51 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, vas, kristall, "Sofiero", signerad, höjd 20 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Lejon, från serien Noaks Ark 1978, l 16 cm
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, skinkfat, saltglaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, l 45 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Höganäs, vaser, 1 par, glaserat lergods, 1800-talets mitt, drejarsignatur för Johannes Andersson verksam 1833-, höjd 27 cm, skador
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Est3,800 - 4,000 SEK
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bormholm, kanna, gulglaserat lergods, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti glas, Tjeckoslovakien, 1900-talets 2 hälft, delvis med polykroma och fögyllda applikationer
Est400 - 500 SEK
Uppsatsskål, glas och mässing, Danmark, modern tillverkning, höjd 32 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, glasservis, karaff samt 6 glas, karaff total h 27 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, glas, höjd 41 cm, någon mindre nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ytterkrukor, porslin, "Waldemarsudde", 5 st, design Prins Eugen 1915, diameter 10 - 16 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Plafondlampskupa, etsat och delvis bemålat glas i Glössners art, dekor av sjöjungfrur, diameter 67 cm, minimal inre nagg, upphängning saknas
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2341, l 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Plate Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm
Est500 - 600 SEK
Parti tallrikar, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), skador
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti krus, saltglaserat stengods, Höganäs , Rörstrand mm, höjd 7-21 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
799
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
Est1,100 - 1,200 SEK
800
Matservisdelar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Sachsisk Blomst, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 8 djupa tallrikar, 2 fat, karott med lock samt terrinfat och -lock
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
809
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
Est1,700 - 1,800 SEK
812
Theservisdelar, porslin, Fischer & Mieg, Pirkenhammer, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor
Est1,100 - 1,200 SEK
813
Est500 - 600 SEK
816
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
818
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
820
Est2,600 - 2,800 SEK
821
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK