Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Björqvist, Karin för Rörstrand, mattallrikar, 6 st, porslin, "Nobelservisen", design 1991, diameter 25 cm
Final bid5,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Guangxu (?), polykrom dekor av fåglar, blommor och fjärilar mot celadonfond, längd 27 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, fat, stengods, Rättvikspar, diameter 37 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas/kanna, glaserat stengods, vit glasyr, signerad, h 20 cm, botten med tillverkningsdefekt
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Lundgren, Bertil för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, signerad, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergström, Lena för Orrefors, ljusstakar, 2 + 1, kristall och rostfritt stål, "Carat", i originalförpackningar, h 18 respektive 24 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Lagerbielke, Erica för Orrefors, ölglas, 6 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 19,5 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lagerbielke, Erica för Orrefors, vinglas, 8 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 22 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Vas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-tal, meiping-formad, blå underglasydekor av fenixfågel, växter mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 17 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1898
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Disney, Walt, efter honom, mugg, flintgods, Rörstrand, 1930-40-tal, Musse Pigg,  stämplad, h 8 cm
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, grön glasmassa, h 38 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby/Karlskrona, fisktallrikar, 16 st, polykrom och förgylld dekor, dia 24 cm, bruksslitage
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, fat, glaserat stengods, fiskformat, längd 31 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
Est600 - 700 SEK
Wennerberg, Gunnar G:son för Gustavsberg, ytterkruka, porslin,  Liljekonvalj, höjd 16 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est800 - 900 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, gröntonat glas, dekor av invälsade, gula band, höjd 26 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, Cararraglaserat stengods, signerat, längd 39 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK