EN
Loading...
Juliauktion
Auktion 30/7 16.00.
Visning:
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
369
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
370
Okänd designer för Victoria Design, Skanör, glasservis, ca 70 delar, polykrom dekor av blommor
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
372
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av himmelsdrakar, den Heliga Pärlan mm i famille-ros-färger, botten med Qinalongs sexkaraktärsmärke i rött, h 45 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
373
Golvvas, porslin, Kina, Ming, Hongwu (1368-98), reliefdekor i celandonfärg, så kallad Longquan, h 48 cm, mynningsskada och .lagning
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
375
Vallien, Bertil för Kosta Boda, snaps, whiskey, cognac, vin - glas, ca 35 st, 'Chateau', design 1981, höjd 11-19 cm. Karaff, höjd 28 cm samt ljuslykta
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
381
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 17 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
382
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av kvinnoansikte mm, signerad och etikettmärkt, dia 20 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
391
Ternell, Berit för Gefle/Uppsala Ekeby, assietter, 3 + 3 st, flintgods, "Ax" 1950-tal, l 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
404
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, lock krönt av putti sittande med sköld varpå initialer "A v. S", h 29 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
406
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
407
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, muggar, 3 st, porslin, "Sauna", h 9 cm, 2 med fotnagg
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
411
Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Emma Cromo', ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 16 cm
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
412
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten", från serien Adam & Eva 1972, h 11 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
413
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Kalle", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
414
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Fläckig spaniel", ur serien Kennel från 1972, signerad, h 7,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
415
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Sköldpadda", ur serien Jura från 1971, signerad, h 5 cm
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
416
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
418
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Frisco", design 1951, l 36,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
421
Gunemark, Mariann för Höganäs, figurin, glaserat stengods, flodhäst, stämpelsignerad, l 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
424
Sandnes, Eystein & Enger, Leif Helge för Porsgrunds Porselænsfabrik AS, Porsgrunn, 1950-60-tal, signerad, dia 31 cm, invändiga glasyrhårsprickor
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
425
Minnestallrik, porslin, Porsgrunn Porselän, Håkons VII och Drottning Mauds kröning 1906, blå underglasyrdekor, dia 24 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
433
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas med hänklar, glaserat lergods, otydligt signerad, h 12 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
443
Okänd designer i Louis Comfort Tiffanys art, vas, lysterglaserat glas, reliefdekor, h 18 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
444
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, rubinglas, 3 delar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
448
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 37 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
457
Okänd tillverkare, möjligen Moser Karlsbad, sockerskål med lock, koboltglas, facettslipad dekor, h 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
471
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
473
Okänd tillverkare, 1900-talets 2 hälft, prakt/golvvas, koboltglas, dekor i guld samt av polykroma, applicerade blommor, h 50 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
486
Parti modernt porslin, glas och keramik; Bimbo, Figaro, Valencia mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
487
Skålfat, porslin, 3 st, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor, dia cirka 17 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
488
Vaser/skålar, 3 st, fajans, Gouda, 1920-30-tal, polykrom dekor, h 5 - 16 cm, 1 med smärre nagg under botten
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
496
Servisdelar, porslin, B&G, "Ballerina"?, ca 40 delar
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
497
Öhlén, Susanne för Rörstrand, servisdelar, porslin, Clair de lune, ca 40 delar
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
498
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar/skulpturer, 3 st, glas, "Arkipelago", höjd 8 - 23 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
499
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
506
3 delar konstglas, bland annat Sven Palmqvist och Erika Lagerbielke, h 22 - 23 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
515
Vas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor, botten med märkning, h 31 cm
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
521
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
523
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
525
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
526
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
528
Okänd designer för Karlskrona Porslinsfabrik, fruktservis, 10 + 1 delar, flintgods, "Linné", förgylld dekor, diameter 19 - 33 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
531
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 7 st, polykrom glasmassa, svampar, etikettsignerad, höjd 7-17 cm
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
533
Okänd designer för Crown Devon, moccaservisdelar, 15 delar, kaffe- och gräddkanna, sockerlskål samt 12 koppar med fat, invändigt förgyllda
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
556
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnummer 729, polykrom underglasyrdekor, l 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
558
Skål, grön glasmassa, 1800-talets 1 hälft eller mitt, omvikt mynning, h 18 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
561
Okänd designer, möjligen för Orrefors, vas, violett glasmassa, dekor av luftbubblor, h 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
570
Larson, Lisa för Höganäs, kandelaber för 3 ljus, glaserat stengods, dekor av tulpaner, höjd 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.