Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Est800 - 900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Ming, Hongwu (1368-98), reliefdekor i celandonfärg, så kallad Longquan, h 48 cm, mynningsskada och .lagning
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 17 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av kvinnoansikte mm, signerad och etikettmärkt, dia 20 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, rubinglas, 3 delar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd tillverkare, möjligen Moser Karlsbad, sockerskål med lock, koboltglas, facettslipad dekor, h 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti modernt porslin, glas och keramik; Bimbo, Figaro, Valencia mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Vaser/skålar, 3 st, fajans, Gouda, 1920-30-tal, polykrom dekor, h 5 - 16 cm, 1 med smärre nagg under botten
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Servisdelar, porslin, B&G, "Ballerina"?, ca 40 delar
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Öhlén, Susanne för Rörstrand, servisdelar, porslin, Clair de lune, ca 40 delar
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar/skulpturer, 3 st, glas, "Arkipelago", höjd 8 - 23 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor, botten med märkning, h 31 cm
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 7 st, polykrom glasmassa, svampar, etikettsignerad, höjd 7-17 cm
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnummer  729, polykrom underglasyrdekor, l 10 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Höganäs, kandelaber för 3 ljus, glaserat stengods, dekor av tulpaner, höjd 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK