Auktion 30/7 16.00.
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Final bid2,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kanna, silver med rottinglindat handtag, Ryssland, 1900-talets början, slät med uttag för sil (?), stämplar för Michail och Semen Grachev, St. Petersburg 1908-1917 under Kejserlig
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Konfektskål med hänkel, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar Thomas Sokhka St Petersburg 1843, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 15 cm, vikt 125 gram
Est2,200 - 2,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti guld- samt koppar/nickelmynt, Elisabeth II Canada 1867, bland annat 20 $, 18,27 900/1000 rödguld, famstår ocirkulerade i originaletu
Final bid8,500 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Theskedar, 3 st, silver, svensk, rund, stämplar Carl Neuendorff Karlskrona1841, vapenstämpel för adliga ätten Virgin, l 14 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti silver, Sachsisk modell, stämplar C M Cohr, total vikt 560 g
Final bid2,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Parti silverbestick, Sverige och Danmark, total vikt 760 g
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Mycket stort parti mynt i kassett, 10 ark, mestadels silver, hela världen
Final bid22,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
Est1,100 - 1,200 SEK
Soppslev, silver, Österrike-Ungern, jugend, oidentifierad mästare Prag, 1910-tal, l 31 cm, vikt 220 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, 1960-tal, stämplad, innerdiameter 66 mm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Gräddkanna, silver, empire, 1800-tal, kaskformad, oidentifierade belgiska stämplar, h 11 cm, vikt 105 gram
Final bid450 SEK
Est700 - 800 SEK
Fruktknivar, 3 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, 2 st med adliga ättens von Horn vapen, 1 stämplad Gustav Möllenborg 1837, 1 C G Hallber 1897, 1 stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1825,
Est600 - 700 SEK
Zarf, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, graverad dekor av vapen, byggnad mm, invändigt förgylld, stämplad med Abdulhamids II tughra samt oidentifierad stämpel, h 4 cm, vikt 25 gram
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Strösked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, stämplad kyrilliskt YK, kontrollörstämpel St Petersburg 1894, l 18 cm, vikt 50 gram
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 åttkantslipad diamant, vikt 1 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Collier, odlade pärlor, lås i 18 karat vitguld
Est1,100 - 1,200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 4,4 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med vita safirer, total vikt 6,8 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Ringar 2 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 7,9 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Cigarettetui, 900/1000 silver, art-déco, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, 10 x 8 cm, vikt 115 gram, initialer LG eller GL
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Cigarettetui, silver, slät modell, invändigt förgyllt, svenska importstämplar, 14 x 10 cm, vikt 160 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 35 mm, total vikt 32 gram
Est2,200 - 2,400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, svensk importstämpel, l 162 (!) cm, vikt 32,8 gram
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Ring, 23 karat rödguld med cabochonslipad karneol, otydliga svenska stämplar, 1800-tal, innerdiameter 17-18 mm, vikt 4 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid19,000 SEK
Est19,000 - 20,000 SEK
Ringar, 5 st, 23(!) karat rödguld, 18-1900-tal, total vikt 33,7 gram, 1 klippt
Final bid14,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Ring, 20 karat rödguld, vikt 3,4 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1914, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est4,000 - 4,200 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK