Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Est500 - 600 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Markslöjd, adventsljusstake, mässing, i originalförpackning, h 41 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Foresti & Suardi, vägglampa, mässing, skeppsmodell, diameter 20 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Åhus, golvlampor, 1 par, mässing, modell S-1871, etikettmärkt, höjd 123 cm, mindre färgrester
Final bid4,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak, tredelad fot, höjd 119 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, glas, höjd 41 cm, någon mindre nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Plafondlampskupa, etsat och delvis bemålat glas i Glössners art, dekor av sjöjungfrur, diameter 67 cm, minimal inre nagg, upphängning saknas
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Lampetter, 1 par, koppar och glas, i form av fotogenlampor, modern tillverkning, höjd 26 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, färgat glas och mässing, höjd 57 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Vagnslyktor, 1 par, bemålad metall och glas, 1900-talets 1 hälft, medföljer väggfästen
803
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
807
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Taklampel, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av maskaroner, pinjekotte mm, höjd 75 cm, någon manschett saknas
824
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
830
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing, 3 ljuspunkter, 1 kupa med lagning
842
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
845
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Gunnarsson, Sven "Smén", egen verkstad, Borås, halssmycke, sterlingsilver, stämplad och handsignerad 1993, innerdiameter 13,5 cm, vikt 65 gram
862
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, taklampa, metall med etsad glaskupa, dekor av sjöjungfrubarn, på bäckahästar, h 63 cm
900
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK