Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav V 1941, total guldvikt cirka 46,5 gram,
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Medaljer, 3 st, Gustav II Adolf, bland annat 300 års födelsedag 1894, diameter 25-40 mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
Est900 - 1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
Est1,500 - 1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Slaglåspistol, mässing och smide med träkolv, 1800-talets 1 hälft, graverad dekor, medföljer original laddstake, l 18 cm, hane defekt
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Stort parti silvermynt, mestadels Oskar II och Gustav V, total vikt 5 kg
Final bid20,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Kungligt emblem, brännförgylld brons, 17-1800-tal, b 12 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Tulwar, stål, möjligen Mughal, Indien, 1800-tal, graverad dekor, l 90 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sabel med balja med bärläder, möljligen Bayrisk M/1855 för Artilleriofficer, WWI, Weyersberg Kirschbaum & Co Solingen, totl l 92 cm, slitage
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Sabel med balja, stål, M/1831 för artillerimanskap, Göta Artilleriregemente, Göteborg, total l 105 cm, senare svartlackerad
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Samekniv, helhorn, dekor av renar, akkja mm, klinga signerad Johannes Lauri Rovaniemi, l 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti mynt och medaljer, mestadels silver
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Bajonett, i balja, Remington, längd med balja 58 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Medalj, brons, Napoleons grav på St Helena, datum för begravningen där samt senare i Paris, i originaletui
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bajonett i balja, Italiensk M/1870, total l 40 cm
813
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
814
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Dolk i balja, Badik, indonesien, damaskerad klinga med träfäste, total l 41 cm
815
Est600 - 700 SEK
816
Est1,100 - 1,200 SEK
Lansspets, smide med bronsmontage, l 49 cm
817
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Sabel (pallasch) i balja, 18-1900-tal, förnicklad klinga, kavel med rockaskinn, total  l 81 cm, balja något krympt
818
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
819
Est1,100 - 1,200 SEK
820
Est600 - 700 SEK
821
Est600 - 700 SEK