Loading...

Juniauktion

Auktion 25/6 klockan 16


Visning:

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Juniauktion
Closed
Wirkkala, Tapio för Iittala, ölglas 5 st samt snapsglas 7 st, Joiku, h 8 respektive 17 cm
653
Wirkkala, Tapio för Iittala, ölglas 5 st samt snapsglas 7 st, Joiku, h 8 respektive 17 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
655
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Frisco", design 1951, l 36,5 cm
673
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Frisco", design 1951, l 36,5 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, muggar, 3 st, porslin, "Sauna", h 9 cm, 2 med fotnagg
677
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, muggar, 3 st, porslin, "Sauna", h 9 cm, 2 med fotnagg
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
678
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vinkrus, saltglaserat stengods, J Brown Airth & Co, Edinburgh, sekelskiftet 1900, h 51 cm
679
Vinkrus, saltglaserat stengods, J Brown Airth & Co, Edinburgh, sekelskiftet 1900, h 51 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, vas, vit glasmassa, så kallad näsduksskål, dekor av blått överfång, h 22 cm
681
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, vas, vit glasmassa, så kallad näsduksskål, dekor av blått överfång, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1960-70-tal, mobil, glas och metall, otydligt signerad, h 34 cm
683
Okänd konstnär, 1960-70-tal, mobil, glas och metall, otydligt signerad, h 34 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag), design 1959, dekor i violett underfång, signerad, h 11 cm
685
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag), design 1959, dekor i violett underfång, signerad, h 11 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsson, Olle egen verkstad Laholm, vas, glaserat lergods, signerad, h 23 cm
687
Larsson, Olle egen verkstad Laholm, vas, glaserat lergods, signerad, h 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
688
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
691
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
698
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
704
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
705
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1032, höjd 10 cm
711
Gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1032, höjd 10 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1113, höjd 9 cm
712
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1113, höjd 9 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kutani, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, diameter 30 cm
727
Tallrik, porslin, Kutani, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, diameter 30 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, snaps, likör, conjac, vin, mm- glas, ca 35 st, 'Chateau', design 1981, h  11-19 cm
728
Vallien, Bertil för Kosta Boda, snaps, likör, conjac, vin, mm- glas, ca 35 st, 'Chateau', design 1981, h 11-19 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), diameter 22 cm
731
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), diameter 22 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Royal Copenhagen m.m
743
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Royal Copenhagen m.m
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti kaffeservisdelar, Gustavsberg Blå Blom,
746
Parti kaffeservisdelar, Gustavsberg Blå Blom,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, 3 delar, medföljer ljusstake med lagning
761
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, 3 delar, medföljer ljusstake med lagning
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, vas, glas, signerad, höjd 17 cm
762
Vallien, Bertil för Boda, vas, glas, signerad, höjd 17 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
763
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, porlsin å¨metallfot, höjd inklusive lamphållare 45 cm
765
Bordsfotogenlampa, porlsin å¨metallfot, höjd inklusive lamphållare 45 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Victoria Design, Skanör, glasservis, ca 70 delar, polykrom dekor av blommor
766
Okänd designer för Victoria Design, Skanör, glasservis, ca 70 delar, polykrom dekor av blommor
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti konstglas, Orrefors, Boda Nova m.m höjd 5-21 cm
775
Parti konstglas, Orrefors, Boda Nova m.m höjd 5-21 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
777
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Upsala-Ekeby, kaffeservisdelar, Fyrklöver, nägon missfärgning
778
Okänd designer för Upsala-Ekeby, kaffeservisdelar, Fyrklöver, nägon missfärgning
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindberg, Stig, porslin, 2 delar, Berså, skålens höjd 7 cm
779
Lindberg, Stig, porslin, 2 delar, Berså, skålens höjd 7 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Oldfors, Hjördis för Upsala-Ekeby, glaserat lergods, 3 delar, höjd 4-19 cm
780
Oldfors, Hjördis för Upsala-Ekeby, glaserat lergods, 3 delar, höjd 4-19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg
781
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, brevpress, glas, Rainbow, längd 8 cm
831
Vallien, Bertil för Kosta Boda, brevpress, glas, Rainbow, längd 8 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, l 24 cm
845
Fat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, l 24 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, rubinglas, 3 delar
850
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, rubinglas, 3 delar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lütken, Per för Holmegaard, skålfat, blåtonad glasmassa, "Selandia", design 1954, etikettmärkt, l 35 cm
866
Lütken, Per för Holmegaard, skålfat, blåtonad glasmassa, "Selandia", design 1954, etikettmärkt, l 35 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stort parti koppar, figuriner mm porslin, Ryssland, 18-1900-tal, Lomonosov mm
873
Stort parti koppar, figuriner mm porslin, Ryssland, 18-1900-tal, Lomonosov mm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Scheurich, golvvas, delvis brunglaserat lergods, "Kosmos", 1950-60-tal, höjd 47 cm
890
Okänd designer för Scheurich, golvvas, delvis brunglaserat lergods, "Kosmos", 1950-60-tal, höjd 47 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.