Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Alexander den III 1885, förgylld och polykrom dekor av Romanovs vapen, från Vinterpalatsservisen, dia 22 cm, smärre nagg
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Nikolaus den I (1825-55), Förgyllt och polykromt monogram för Alexander II 1855-81,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lindberg, Stig, för Gustavsberg Studio, vas, fajans, signerad med studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, h 22 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Höglund, Erik, för Boda Smide, taklampa för 6 ljus, smide och glas, dekor av ansikten, fiskar mm, höjd 65 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, koppar, 2 st, flintgods, Pomona, design 1956 på så kallade TV-fat, "Kino", 1 fat med smärre nagg
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för M&R Keramik, Höhr Grenzhausen, golvvas, keramik, 1950-tal, etikettmärkt, målarsignatur G Schupp, h 48 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Ringström, Helmer för Upsala Ekeby, 9 kaffekoppar samt 8 underfat, flintgods, Majlis/Skimra, design 1966, 1 fat med minimal nagg
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Lidköping, lockask, porslin, 1910-20-tal, polykrom underglasyrdekor av rosor, dia 9 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av påfåglar mm, h 52 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Kaipiainen, Birger för Arabia Art, praktfat, porslin, "Anemone", signerat och numrerat 183/200, l 42 cm
Final bid8,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Fat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 25 cm
Final bid1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar mm, signerad, h 16 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK