Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 4 st, glas, "Corona", medföljer 2 ljuslyktor
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, porslin, Japan, Taishô, dekor i Imari-färger, dia 31 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Krus, glas med silverlock, Tyskland, 1800-talets mitt, dekor av eklöv mm, ostämplat, h 16 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, svampformad, höjd 27 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, flaska/vas, glas, höjd 23 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 41 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hydman.Vallien, Ulrica, ljusstakar, 2 st, Mine, höjd 6 cm, i originalförpackningar
Est300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, ytterfoder, glas, signerad, höjd 15 cm,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vaser, 2 st, bemålat glas, Tulipa, höjd 15-26 cm, i originalförpackningar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom och förgylld dekor, h 90 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, champagneglas, 1 par, Clown, design 1992, h 27 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockask, förgyllt och svartglaserat porslin, i form av samovar, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Bröderna Kornllov, St Petersburd 1861-84, stämplad med Kejserlig Hovleverantörsstämpel, h 16 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, dia 17 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, grå respektive grön glasmassa, signerade, h 10 respektive 11 cm
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Skål på hög- respektive låg fot, 1 +1, porslin, Royal Copenhagen musselmalet, dia 23 respektive 24 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK