EN
Loading...
Juniauktion
Auktion 25/6 klockan 16
Visning:
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
379
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 4 st, glas, "Corona", medföljer 2 ljuslyktor
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
380
Fat, porslin, Japan, Taishô, dekor i Imari-färger, dia 31 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
381
Okänd designer för Thomas Avory, Bavaria, lockurna, polykrom dekor av blommor, höjd 32 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
382
Okänd designer, möjligen Murano, glasservis, 7 delar, grön glasmassa med förgylld och polykrom dekor
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
385
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
403
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
442
Kanna, gulglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bormholm, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
443
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, lockurna, fajans, rokokostil, 1920-30-tal, reliefdekor av växter och fågel, signerad, h 30 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
461
Wärff, Göran för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, "Prince", design 1986, signerade, h 18 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
471
Krus, glas med silverlock, Tyskland, 1800-talets mitt, dekor av eklöv mm, ostämplat, h 16 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
473
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
479
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
484
Krus, rödbetsat och slipat glas med silverlock, detta med infattad Riksdaler, Fredrik I 1748, stämplat William Lyon Göteborg, 1865, h 17 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
485
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
486
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, svampformad, höjd 27 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
487
Nylund, Anita för JIE, burkar, flintgods med och utan teaklock, Bedas bageri samt Majas mejeri, ur serien Vår lilla stad, total höjd 8-12 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
488
Westman, Marianne för Rörstrand, grytor samt thekanna, stengods, "Blue Pot", design 1961, höjd 13-18 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
494
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
498
Vallien, Bertil för Kosta Boda, flaska/vas, glas, höjd 23 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
501
Wiinblad, Björn, skulptur/vas, glaserat stengods (!), antropomorf, signerad och daterad 1966, 51 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
503
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 41 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
517
Hydman.Vallien, Ulrica, ljusstakar, 2 st, Mine, höjd 6 cm, i originalförpackningar
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
518
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, ytterfoder, glas, signerad, höjd 15 cm,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
519
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
520
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vaser, 2 st, bemålat glas, Tulipa, höjd 15-26 cm, i originalförpackningar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
521
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
539
Okänd konstnär, vas, glaserat lergods, jugend-art-déco, 1910-20-tal, organisk dekor, h 17 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
540
Aladåbform med lock, flintgods, Max Roesler, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, inpräglad signatur, h 16 cm, skålen missfärgad
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
543
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
547
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom och förgylld dekor, h 90 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
549
Okänd designer, möjligen för Orrefors, vas, violett glasmassa, dekor av luftbubblor, h 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
550
Skål, grön glasmassa, 1800-talets 1 hälft eller mitt, omvikt mynning, h 18 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
553
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
554
Thekanna med lock samt gräddkanna, porslin, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Bröderna Kornllov, St Petersburd 1861-84, stämplad med Kejserlig Hovleverantörsstämpel, l 22 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
558
Sparbössa, glaserat lergods, 1800-talets slut, i form av snörsko full av mynt, märkt F&S Gefle, l 13 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
563
Okänd designer för Arabia, 1920/30-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
570
Nilsson, Anne för Orrefors, champagneglas, 1 par, Clown, design 1992, h 27 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
571
Lockask, förgyllt och svartglaserat porslin, i form av samovar, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Bröderna Kornllov, St Petersburd 1861-84, stämplad med Kejserlig Hovleverantörsstämpel, h 16 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
575
Wärff (Wolff) Ann för Kosta, vas, glas, dekor i grönt och blått samt av luftbubblor, signerad, h 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
577
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
580
Terrin med lock, saltglaserat lergods, antagligen Bornholm eller Tillinge, sekelskiftet 1900, l 27 cm, lock med något dålig passform
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
599
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, dia 17 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
610
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis, 55 delar, porslin, "Romance", design 1961
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
620
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Negro", modellnummer 2128, l 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
631
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, grå respektive grön glasmassa, signerade, h 10 respektive 11 cm
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
632
Skål på hög- respektive låg fot, 1 +1, porslin, Royal Copenhagen musselmalet, dia 23 respektive 24 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
637
Okänd designer i Louis Comfort Tiffanys art, vas, lysterglaserat glas, reliefdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
651
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas med hänklar, glaserat lergods, otydligt signerad, h 12 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.