Auktion 25/6 klockan 16
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
Hörnskåp, grönlackerat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, inredning med hyllor, h 215 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Reclinerfåtölj, elektrisk, svart konstläderklädsel, 1900-talets slut
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taburett, teak med mässingsdetaljer, svart konstläderklädsel, l 55 cm
Est500 - 600 SEK
Byrå, skuren och bonad ek, Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets slut, dekor av tandsnitt, rosettanfanger, 4 lådor, b 123 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Bönestol, så kallad "Prie-Dieu", svarvat och svartlackerat trä med röd sammetsklädsel, 1800-talets slut, h 104 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd dansk designer, möjligen för FDB Møbler, pall, ek med svarvad sjögrässits, l 46 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bridgebord, bonat trä med metallbeslag och grön filtskiva, 1900-talets mitt, 80 x 80 cm
Est300 - 400 SEK
Bridgebord, bonat trä med metallbeslag och grön filtskiva, 1900-talets mitt, 85 x 85 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Spelbord, mahoogny, Tyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, kannelrade, nedåt avsmalnande ben, låda i sarg, b 90 cm, renoverat
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Hoffman, Josef, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar 4 st, vitlackerat böjträ med rottingklädsel, modell "Prague", antagligen för Stendig, 1 stämplad Made in Yugoslavia, medföljer 5 st med skador
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, säljs i omonterat skick, ej besiktad i monterat skick
Est2,800 - 3,000 SEK
Skåp, avlutad och bonad fur, 1800-tal, profilerat krön, underdel med 4 lådor, överdel med skåpsdörrar, h 216 cm, renoverat
Final bid6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, grålackerat trä, "Herrgården", brännstämplat och daterat 1961, b 100 cm, h 185 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, alm med grön klädse, längd 184 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för IKEA, lampbord, böjträ med glasskiva, diameter 58 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sybord, mahogny med intarsia och svärtat trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft, lyrformad fot, låda i sarg, b 48 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Lampbord, valnöt, oscarianskt, 1800-talets slut, oktagonal skiva, bredd 47 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, snurrfåtölj med fotpall, blå läderklädsel, ställbar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 4 lådor, bredd 55 cm, smärre defekter
Est300 - 400 SEK
770
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hörnskåp, vitmålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, höjd 103 cm, renoverat
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Ikea, pinnstolar, 4 st, brunlaserat trä, Tellus
Est500 - 600 SEK
Rullvagn, svart glas och krom, 3 plan, 45 x 45 cm
Est300 - 400 SEK
801
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord, palisander, diameter 120 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
804
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord på hjul, palisander, längd 140 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
806
Trädgårdssoffa, bemålat aluminium och tryckimpregnerat trä, längd 124 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
807
Okänd designer, lampbord, trä med glasskiva, längd 63 cm
Est200 - 300 SEK
809
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 108 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
810
Länsfåtölj, vitmålat trä med grön klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, bredd 63 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
811
Okänd designer, soffa, grå klädsel med stålben, längd 222 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
812
Est600 - 700 SEK
827
Reclinerfåtölj, Himolla, elektrisk
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
828
Volther Poul M för FDB, pinnstolar, 1 par, grönlackerat trä, J46, design 1956
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
835
Okänd designer för Farstrup, fåtölj med fotpall, bok med grå tygklädsel
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
836
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 70 cm
Est400 - 500 SEK
837
Biblioteksstege, mahogny,1800-talets slut, inre förvaringsutrymme, läderklädda steg, bredd 46 cm
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
839
Fåtölj, skuren valnöt med rottingklädsel, Louis XV-stil, 1900-talets början, lös, stoppad sits
Est600 - 700 SEK