Loading...

Juniauktion

Auktion 25/6 klockan 16


Visning:

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Juniauktion
Closed
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
41
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
Final bidNo bids
Est4,800 - 5,000 SEK
Closed
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm
58
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad
67
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
92
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
94
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
105
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
109
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
117
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
131
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade
168
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Stolar, 1 par, mahogny med tagelklädd sits, Chippendalestil, 1900-talets 1 hälft,
169
Stolar, 1 par, mahogny med tagelklädd sits, Chippendalestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor
223
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för Westbergs Tranås, soffbord, teak och ek, 1950-60-tal, del av etikett, l 170 cm
228
Okänd designer för Westbergs Tranås, soffbord, teak och ek, 1950-60-tal, del av etikett, l 170 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
240
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
254
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm
255
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel
280
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad,
281
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
282
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stolar, 1 par, Nordiska kompaniet, senare bemålning samt klädsel
286
Stolar, 1 par, Nordiska kompaniet, senare bemålning samt klädsel
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Alberts Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, längd 164 cm
287
Okänd designer för Alberts Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, längd 164 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage
296
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm
304
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy
348
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Dahlén, Arne för Dahléns Fåtöljindustri Dalum, armstol, klädd i konstull, etikettmärkt
415
Dahlén, Arne för Dahléns Fåtöljindustri Dalum, armstol, klädd i konstull, etikettmärkt
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
416
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Carl Malmsten för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, design 1928 l 87 cm
423
Okänd designer, möjligen Carl Malmsten för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, design 1928 l 87 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal
444
Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, höjd 98 cm, senare bemålning
452
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, höjd 98 cm, senare bemålning
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Berg, Gustav Axel för firma G A Berg, Stockholm, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Torparen" 1930-tal, höger armlän med torksprickor, sadelgjord i behov av översyn
455
Berg, Gustav Axel för firma G A Berg, Stockholm, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Torparen" 1930-tal, höger armlän med torksprickor, sadelgjord i behov av översyn
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Möbel IKEA, fåtölj, "Stickfåtöljen Rut", design 1952, omklädd i gråtonat slätt/teddytyg, framstår i nyskick
456
Okänd designer för Möbel IKEA, fåtölj, "Stickfåtöljen Rut", design 1952, omklädd i gråtonat slätt/teddytyg, framstår i nyskick
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taburett, skuren valnöt, renässansstil, 1800-talets slut, dekor av lejonhuvuden mm, b 81 cm
463
Taburett, skuren valnöt, renässansstil, 1800-talets slut, dekor av lejonhuvuden mm, b 81 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Pianopall, skuret och bonat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, roterbar sits (kärvar)
478
Pianopall, skuret och bonat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, roterbar sits (kärvar)
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Calligaris, armstolar, 4 st, stål med svart läderklädsel, etikettmärkta Made in Italy
496
Okänd designer för Calligaris, armstolar, 4 st, stål med svart läderklädsel, etikettmärkta Made in Italy
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Soffa, skuret och laserat trä, så kallad badkarssoffa, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skotskrutig klädsel, l 190 cm
505
Soffa, skuret och laserat trä, så kallad badkarssoffa, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skotskrutig klädsel, l 190 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för Grythyttan, trädgårdsmöblemang, Bryggeriserien, soffa, 3 stolar samt bord, längd 93 cm
514
Okänd designer för Grythyttan, trädgårdsmöblemang, Bryggeriserien, soffa, 3 stolar samt bord, längd 93 cm
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Dynbox, Keter, vit plast längd 154 cm
516
Dynbox, Keter, vit plast längd 154 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
522
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
Final bidNo bids
Est500 - 60 SEK
Closed
Bord, fur, renässansstil, sekelskiftet 1900, profilerad kant, kopplade ben, längd 104 cm
524
Bord, fur, renässansstil, sekelskiftet 1900, profilerad kant, kopplade ben, längd 104 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken, Sävsjö, sido/lampbord, palisander med utdragbar laminatskiva, 1960-tal, l exklusive utdrag 70 cm
529
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken, Sävsjö, sido/lampbord, palisander med utdragbar laminatskiva, 1960-tal, l exklusive utdrag 70 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Claesson, Koivisto, Rune för Skandiform, fåtölj, grå klädsel på aluminiumben, Boxer, etikettmärkt
531
Claesson, Koivisto, Rune för Skandiform, fåtölj, grå klädsel på aluminiumben, Boxer, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nakamura, Noboru för Ikea, fåtölj, böjträ med vit dyna, Poäng
536
Nakamura, Noboru för Ikea, fåtölj, böjträ med vit dyna, Poäng
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel
537
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffbänk, skuret och grålackerat trä, gustaviansk, sekelskiftet 1800, dekor av bladstav, l 241 cm
544
Soffbänk, skuret och grålackerat trä, gustaviansk, sekelskiftet 1800, dekor av bladstav, l 241 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Dux Design Group för Dux, trädgårdsbord, kromad metall, gulmålad glasskiva och stenfot, "Pronto", design 1980, diameter 51 cm
551
Dux Design Group för Dux, trädgårdsbord, kromad metall, gulmålad glasskiva och stenfot, "Pronto", design 1980, diameter 51 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, stolar, 4 , grålackerat trä, "Herrgården", brännstämplat
567
Malmsten, Carl för Bodafors, stolar, 4 , grålackerat trä, "Herrgården", brännstämplat
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Malmsten Carl för Karl Andersson, karmstolar, 4, grålackerat trä, etikettsignerade
568
Malmsten Carl för Karl Andersson, karmstolar, 4, grålackerat trä, etikettsignerade
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
595
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.