Auktion 25/6 klockan 16
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Est1,100 - 1,200 SEK
Thekanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av svan, griphuvud mm, stämplar Hofjuwelier Theodor Müller, Weimar, l 25 cm, vikt 735 gram
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kaffekanna, 950/1000 silver, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, otydlig mästarstämpel, h 21 cm, vikt 870 gram
Final bid4,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
The- och kaffekanna, silver, Tyskland, nyrokoko, 1800-talets mitt, heltäckande dekor av rocailler mm, stämplar A Müller Berlin, graverat vapen för Georg Christoph Wilder, vikt 1620 gram
Final bid10,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Kaffekanna, silver, nyrokoko, Finland, 1800-talets 2 hälft, stämplar Robert Mellin Helsingfors 1861, vikt 770 gram, 1 benring i handtaget saknas
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Etui för svavelstickor, silver, Ryssland, 1800-tal, niellerad dekor av byggnad mm, oidentifierad mästare ПФС, h 5,5 cm, vikt 35 gram
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Sockerskrin med locjk, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, stämplad Mathias Skytt (Skyytinen), kontrollörsstämplar för Dimitri Ilyich Tversky St Petersburg 1850 eller 1851, l 19 cm, vikt 360 gram
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Socker/theskedar, 2 st, silver, Ryssland, 1800-talets slut, 1 förgylld, svårtydda stämplar, l 10 - 11,5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ragoutsked, sterlingsilver, England, 1700-talets slut, slät modell, stämplar Peter & Anne Bateman London 1792, l 29 cm, initial W
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockstop, sterlingsilver, England George II, heltäckande, driven dekor av akantus, blommor mm, stämplar William Shaw II & William Preist London 1756, h 22 cm, vikt 805 gram
Final bid8,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Bricka, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, svårtydd mästarstämpel, kontrollörstämpel för Dimitri Tverskoy St Petersburg 1840, l 27 cm, total vikt 405 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bricka, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, kontrollösstämpel Anatoy Apollonovich Ashybashyev Moskva 1892, l 24 cm, vikt 140 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, otydliga stämplar, London 1816, l 14 cm, vikt 220 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, Ryssland/Polen 1800-talets mitt, graverad dekor av byggnader och växter, stämplad R. Hertz Szyldberg Warszawa, verksam 1850-70, h 7 cm, vikt 85 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Soppslev, silver, Danmark, empire, oidentifierad mästare KM Köpenhamn 1818, guardeinstämpel för Frederik Fabricius månadsmärke skorpionens tecken, l 35 cm, vikt 140 gram, lagning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Gräddkanna, silver, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Freymann Dresden, vikt 200 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ragoutsked, silver, Danmark, empire, stämplad Rasmus Jörgensen Brock Köpenhamn 1818, guardeinstämpel för Frederik Fabricius månadsmärke skorpionens tecken, l 36 cm, vikt 125 gram, initialer
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare, silver, slät modell, stämplad Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1867, h 8 cm, vikt 95 gram, initialer GA
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bricka, silver, Indo-persisk, 18-1900-tal, dekor av mytologisk scen, l 21 cm, vikt 135 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld, l 42 cm, stämplad JRA Köping, vikt 21,9 gram
Final bid9,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad EWA Köping, l 19 cm, vikt 20,5 gram
Final bid8,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,15 carat, svårtydda svenska stämplar, vikt 1,1 gram
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti silversmycken samt armbandsur, bland annat Alton och Tissot
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Armlänk, 14 karat rödguld, l 18 cm, vikt 2,4 gram
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Ring, 14 karat rödguld, slät, svårtydda danska stämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2,8 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Örhänge, 8 karat rödguld med slipad peridot (?)
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Siersböl, Herman, egen verkstad, Kastrup, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad peridot (?), innerdiameter 17 mm, vikt 5 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ring, 14 karat röd- och vitguld med 4 åttkantsliapde stenar (1 saknas), stämplad Bonell Copenhagen, innerdiameter 16 mm, vikt 3,4 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti rödguld, ringar mm, delvis defekta, total vikt 8,3 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, stel, ledad, svenska importstämpel, innerdiameter, 6 x 5 cm, vikt11,5 gram
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets slut, slät med graverad dekor av växter och fåglar, stämplar antagligen Vasily Akimov, svårtydd kontrollörsstämpel Moskva 1896, h 6,5 cm, vikt 80 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Saltkar, silver, Kina, sekelskiftet 1900, i form av bamburör med blommande grenar, stämplad Hung Chong, Shanghai och Guandong, h 35 mm, vikt 45 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Gräddkanna, silver, Ryssland, 1800-talets slut, stämplar V S Grishin Moskva, verksam 1895-97, h 7,5 cm, vikt 80 gram
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Tumlare, silver, 1700-tal, stansad lambrequinbård, invändigt förgyll, ostämplad, dia 5,5 cm, vikt 25 gram
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Saltkar, 1 par, silver, nyrokoko, blomformade, invändigt förgyllda, svårtydda svenska stämplar 1855, dia 7,5 cm, total vikt 65 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1700-talets slut, dekor av fåglar mm, oidentifierade ryska stämplar 1794, h 7,5 cm, vikt 70 gram
Final bid2,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Rese/dopbestick, 3 delar, förgyllt och niellerat silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, kniv, sked och gaffel, otydliga mästarstämplar, gaffel med kontrollörsstämpel
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Theskedar, 12 st, förgyllt silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, otydlig mästarstämpel, kontrollörsstämpel för Yakov Nikolayievich Lyapunov St Petersburg 1898-1903, l 12,5 cm, total vikt 150 gram,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK