Auktion 25/6 klockan 16
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Est900 - 1,000 SEK
Bägare, sterlingsilver, England, George II eller George III, 1700-tal, tunnformad, otydliga stämplar London, h 7 cm, vikt 125 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Soppslev, silver, Tyskland, 1800-tal, slät modell, oidentifierade mästare, Berlin, l 38 cm, vikt 215 gram, initialer
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Soppslev, silver, gammalsvensk modell, stämplad H G Vogt Kristianstad 1831, l 35 cm, vikt 210 gram, initialer
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Soppslev, silver, Tyskland, 1800-tal, slät modell, invändigt förgylld, oidentifierad stadsstämpel samt mästarstämpel Brandt, l 37 cm, vikt 220 gram, initialer SW
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Johan Nikolaus Dalin Laholm 1781, h 10 cm, vikt 75 gram, smärre kantbristning
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, 1700-tal, svagt konisk med omvikt botten, rudimentär stämpel, h 7 cm, vikt 60 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, 1800-talets 2 hälft, stämplad lars Larsson & Co Göteborg 1889, h 8 cm, vikt 80 gram, gravyr
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Bägare, silver, trumpetformad med spår av förgyllning, stämplad Arvid Castman Eksjö 1777, h 6 cm,. , vikt 25 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Theglashållare, silver, Ryssland, 1800-talets slut, oidentifierad mästare NK (?), Moskva, h 9 cm, vikt 110 gram
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare, silver, slät modell, invändigt förgylld, stämplad Georg Henrik Åkerberg Växjö 1834, h 6 cm, vikt 50 gram, ägargravyr
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare på tre kulfötter, silver, Estland, 1930-tal, oidentifierade stämplar, h 6 cm, vikt 50 gram, ägargravyr
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Theglashållare, silver, Ryssland, 1800-talets slut, slät modell, oidentifierad mästare SW, kontrollörstämpel Ivan Vonyfatievich Yevstigneyev St Petersburg 1890, h 8 cm, vikt 75 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tumlare, silver, 1700-tal, slät med spår av förgyllning, initialer, ostämplad, dia 6 cm, vikt 25 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Bägare, silver, barock, antagligen Danmark, 16-1700-tal, nålpunsad med dekor av blomma, initialer mm, invändigt förgylld, h 6 cm, vikt 45 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bägare, silver, 1700-talets mitt, svagt konisk på låg fotklack, stämplad Martin Bernström Härnösand före 1755 (verksam 1742-79), h 7 cm, vikt 65 gram, senare gåvogravyr, spricka i fotklack
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Krus, glas med silverlock, detta, Danmark, barock, 1700-talets början, stämplat Christen Jensen 1713, guardeinstämpel för Conrad Ludolf Köpenhamn 1713, skorpionens tecken, h 20 cm,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Moccakanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Frankrike, 1800-talets slut, stämplad Edmond Tétard Paris (1880-1903), h cm, vikt 375 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kaffekanna, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, slät på 3 bladhölstrade lejontassar, stämplad Otto Magnus Krook Nyköping 1820, h 21 cm, vikt 420 gram, bucklor
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fruktknivar, 4 st, silver, slät modell med ihåliga skaft, stämplar Nils Hendeberg Helsingborg 1834, l 19 cm, total vikt 170 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Kaviarsked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut, stämplad Matrena Andreyevska, kontrollörsstämpel för Anatoly Apollonovich Artsybashev Maoskva 1895, l 19 cm, vikt 55 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Theglashållare, 1 par, silver, indo-persiska, 18-1900-tal, genombruten med stiliserad växtdekor, ostämplade, total vikt 155 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad B Ustav Stockholm 1967, l 19 cm, vikt 11,3 gram
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Bröderna Hedéns Stockholm 1967, l 18 cm, vikt 15,4 gram
Final bid6,500 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Hänge samt ring (defekt), 18 karat rödguld, total vikt 3,8 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, Olga, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 240 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Herrarmbandsur, vitmetall och stål med gummiarmband, Lucerne
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Herr- och damfickur, silver, 1900-talets början, 1 signerad P N Persson Falkenberg, dia 3,5 respektive 5 cm
Est300 - 400 SEK
Stort parti silvermynt, mestadels Oskar II och Gustav V, total vikt 5 kg
Final bid20,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Thekanna, silver med svärtat trähandtag, Danmark, nyrokoko, 1800-talets 1 hälft, stämplar Asbjörn Jacobsen, guardeinstämpel för Peter Reimer Hinnerup 1843 samt jungfruns tecken, h 23 cm, vikt 860 gram
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Thekanna, silver med träskaft, Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, krönande papegoja, stämplar Johann Christian Fresel, Itzehoe (1800-52), l 21 cm, vikt 365 gram
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, höjd 14 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar Thomas Sokhka St Petersburg 1843, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 12 cm, vikt 120 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, silver, England George IV, graverat vapen och crest för Sir James Brooke, Rajah av Sarawak, KCB 1803-68), stämplad London 1825, l 16 cm, vikt 240 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar för Carl Seipel St Petersburg 1847, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 12 cm, vikt 280 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, silver, antagligen Tyskland, 1800-talets mitt, oidentifierad mästarstämpel H, h 12 cm, vikt 115 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, graverad blomdekor, stämplad Hans Petter Vogt Kristianstad 1764, h 8 cm, vikt 40 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Såsskål, silver, nyrokoko, dekor av akantus mm, stämplad Anders Bäck Alingsås 1853, dia 14 cm, vikt 155 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK