EN
Loading...
Juniauktion
Auktion 25/6 klockan 16
Visning:
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
468
Sockertång, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut, svårtydda stämplar, kontrollörsstämpel A Romanov Moskva 1889, senare polska importstämplar, l 13 cm, vikt 50 gram
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
469
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
470
Kakspade, sterlingsilver, England, 1800-talets mitt, snäckmodell, stämplad geroge William Adams London 1861, l 18 cm, vikt 65 gram, oidentifierad adlig crest samt gravyr Alice
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
471
Krus, glas med silverlock, Tyskland, 1800-talets mitt, dekor av eklöv mm, ostämplat, h 16 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
474
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, innerboett graverad Isak Mobeck Norrköping, diameter 35 mm, vikt 30 gram, glas saknas, i etui av snidat trä medföljer
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
484
Krus, rödbetsat och slipat glas med silverlock, detta med infattad Riksdaler, Fredrik I 1748, stämplat William Lyon Göteborg, 1865, h 17 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
491
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004, med silvermonterat sidenband respektive berlockhållare, oanvända i originalförpackningar (5 oöppnade),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
492
Matsked, silver, fiolmodell, stämplar Sivert Thorsteinsson Köpenhamn 1789, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius, l 21 cm, vikt 50 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
538
Lynggard, Ole, egen verkstad, nyckelhänge hjärtan, rödguld med facettslipad topas samt 3 facettslipade diamanter om 0,03 carat WS1, l 44 mm, vikt 1,5 gram, i originaletui
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
552
Snusdosa, silver, 1800-tal, rektangulär, invändigt förgylld, l 7,5 cm, vikt 100 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
559
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
565
Cigarettetui, silver, Egypten, 1900-tal, heltäckande dekor av skrivtecken, l 9 cm, vikt 100 gram
Final bid400 SEK
Est450 - 500 SEK
566
Porte-monnaie, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, graverad dekor, otydliga stämplar, kontrollörsstämpel för Yakov Nikolayievich Lyapunov St Petersburg 1898-1903, l 7 cm, vikt 70 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
590
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, gustaviansk, otydliga stämplar Stockhom 1772, l 88 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
591
Käpp med silverkrycka, så kallat spanskrör, svårtydda svenska stämplar HS eller SH 17-1800-tal, l 90 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
598
Okänd designer för David Andersen, Oslo, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver och emalj
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
602
Cigarrskrin, silver med inredning i cederträ, Egypten, 1900-tal, heltäckande dekor av skrivtecken, 9 x 9 cm, vikt 250 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
615
Skål, silver, slät modell, oidentifierad stämpel WB, Tyskland, 1900-talets mitt, l 17 cm, vikt 210 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
617
Cigarettettetui, silver med heltäckande cloissonnédekor, dekor av växtlighet, jaktscen mm, stämplad Konstantin Skvortsov Moskva 1908-17, l 11 cm, vikt 220 gram
Final bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
619
Theglashållare, silver, oidentifierade stämplar, möjligen Frankfurt, sekelskiftet 1900, h 8,5 cm, vikt 75 gram
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
626
Karl Fabergés verkstad, etu till manschettknappar, lövträ med monterad dubbelörn, invändig text K Fabergé Moska och St Petersburg, l 9 cm, medföljer 1 par manschettknappar,
Final bidNo bids
Est4,800 - 5,000 SEK
627
Parti silver, Ryssland, Sverige mm, 17-1900-tal, total vikt 330 gram, delvis med skador
Final bid3,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
629
Lockask, silver, Ryssland(Lettland), 1800-talets 1 hälft, rund med graverad blomdekor, oidentifierad mästare ECH Riga 1847, dia 5,5 cm, vikt 40 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
636
Okänd designer för David Andersen, Oslo, skjortknappar, 1 par samt ring, sterlingsilver med orange emalj
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
638
Fotografiram, sterlingsilver, London, 1900-tal, dia 10,5 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
641
Atelier Borgila, terrin med lock, sterlingsilver, slät med pärlstavsdekor, lockknopp i form av blomma, stämplad Stockholm 1948, dia 16 cm, vikt 765 gram
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
642
Atelier Borgila, coaster, 3 st, sterlingsilver, släta med räfflad kant, lockknopp i form av blomma, stämplad Stockholm 1948, dia 11-18 cm, vikt 460 gram
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
643
Atelier Borgila, bricka/fat, sterlingsilver, rund med pärlstavsdekor, stämplad Stockholm 1948, dia 24,5 cm, vikt 485 gram
Final bidNo bids
Est4,000 - 4,200 SEK
644
Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
645
Fleming, Erik för Atelier Borgila, bägare, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1967, h 9 cm, vikt 170 gram, gåvogravyr under botten
Final bid1,300 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
646
Dopmugg, sterlingsilver, Tiffany & Co modellnummer 23498, slät, h 6,5 cm, vikt 80 gram, gravyr Peter
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
680
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
693
Sockerskål med hänklar, silver, Ryssland(Lettland), nyrokoko, 1800-talets 1 hälft, bukig form, oidentifierad mästare och kontrollör Riga 1847, l 23 cm, vikt 460 gram
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
694
Skulpturer, 1 par, silver, i form av av blomsterurnor, stämplade Alves Pinto Brasilien, 1900-tal, h 22 cm, total vikt 330 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
715
Medalj, silver, AB Seåarator, porträtt av De Laval/Bernström, diameter 6 cm, vikt 130 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
717
Janusch, Bernd, hängsmycke, sterlingsilver, organisk form, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, dia 9 cm, kedjor total l 82 (!) cm
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
718
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
719
Bryngler, Bengt Axel, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, i form av orm, dubbelt signerad samt stämplad Halmstad 2002, l 96 (!) cm, vikt 290 gram
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
720
Lindström, Bengt, hänge, sterlingsilver, dekor av mansfigur, utförd av Guld Carlsen Sundsvall 1984, numrerad 103/999, stämpelsignerad, h exklusive kedja 65 mm
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
721
Okänd svensk/polsk designer, armring, silver och (smält) bärnsten, ostämplad, innermått 53 x 65 mm
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
722
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver och borst, roterbar, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
723
Janusch, Bernd, örhängen, 1 par, sterlingsilver med cabochonslipade opaler, blomdekor, dubbelt signerade samt stämplade Stockholm 1995, h 9 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
724
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, h 5 cm
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
764
Fickur, 2 st, samt armbandsur, 1 fickur silver
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
830
Parti silverbestick, Sverige och Danmark, total vikt 760 g
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
832
Parti silver, Sachsisk modell, stämplar C M Cohr, total vikt 560 g
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
833
Parti silver, kakgafflar samt kaffeskedar, Rosenholm, design Jacob Ängman, total vikt 490 g
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
834
Parti silver, 2 tårtspadar, 2 ostknivar samt 2 smörknivar, vikt 380 g
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.