Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av påfåglar mm, h 52 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gong-gong, lackerad brons, Japan, Taishô, diameter 15 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Fat, porslin, Japan, Taishô, dekor i Imari-färger, dia 31 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Saltkar, silver, Kina, sekelskiftet 1900, i form av bamburör med blommande grenar, stämplad Hung Chong, Shanghai och Guandong, h 35 mm, vikt 45 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom och förgylld dekor, h 90 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Tulwar i (defekt) balja, Indien, 1800-tal, silveröverdraget fäste, damaskerad klinga, total l 87 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kindjal, smide och trä i silver(?)balja, möjigen Kaukasus, 18-1900-tal, total l 42 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dha i balja, stål och silver, Burma, 1900-talets 1 hälft, l 80 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Yataghan, smide och trä med bronsdetaljer, Osmansk, 1800-talets 2 hälft, damaskerad klinga, l 72 cm
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stickert, smide, mässingsfäste med benplattor, antagligen Persien, 1900-talets 1 hälft, l 55 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Svärd, smide med silverfäste, möjligen så kallad Dha, Burma, 1800-tal, silverfäste, klinga från brittisk dragonsabel, denna märkt GR under krona för Georgius Rex, l 79 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), diameter 22 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Dolk i balja, Badik, indonesien, damaskerad klinga med träfäste, total l 41 cm
815
Est600 - 700 SEK
820
Est600 - 700 SEK
821
Est600 - 700 SEK
822
Est500 - 600 SEK
876
Est400 - 500 SEK