Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Takkrona till8 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 110 cm
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Höglund, Erik, för Boda Smide, taklampa för 6 ljus, smide och glas, dekor av ansikten, fiskar mm, höjd 65 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, bordslampa, metall och glas, modern tillverkning, dekor av putto,  höjd 58 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900-tal, djup 50 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Taklampa, färgat glas och mässing, höjd 57 cm
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Bordslampa, mässing, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 42 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, porlsin å¨metallfot, höjd inklusive lamphållare 45 cm
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa,mässing, höjd 126 cm
Est300 - 400 SEK
796
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, golvlampa, svarvat och snidat trä, höjd 158 cm
800
Est200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, röd plast, 1950-60-tal, dia 36 cm
838
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för IKEA, takkrona för ljus och LED, svartlackerad metall, Lerdal, dia 59 cm
869
Est300 - 400 SEK
891
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W",
892
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
893
Est500 - 600 SEK