EN
Loading...
Juliauktion
Visning:
Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- SkulpturClear filters
1
Relief, skuret ben, Danmark, historismus, 1800-tal,
Final bid8,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
47
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
Final bidNo bids
Est14,000 - 16,000 SEK
64
Furió, Salvador för Lladró, skulptur, porslin,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
80
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
81
Skulptur, brons, manshuvud,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
85
Karlsson, Jerry, egen verkstad Gullaskruf, skulptur,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
88
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
90
Mortensen, Carl för Bing & Gröndahl, figurin, porslin, Karp,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
91
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
99
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
102
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
104
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, frukter, 3 st,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
151
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
167
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
173
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
193
Skulptur, kalksten eller travertin,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
202
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, skuret och bonat trä,
Final bid450 SEK
Est400 - 600 SEK
203
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
205
Okänd designer, Murano, skulptur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
249
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
Final bid150 SEK
Est200 - 400 SEK
273
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
274
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
342
Skulptur, patinerad brons på stensockel, dansande satyr,
Final bid900 SEK
Est400 - 600 SEK
344
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
Final bidNo bids
Est4,000 - 6,000 SEK
347
Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha,
Final bid1,300 SEK
Est300 - 400 SEK
373
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
374
Cigaretthållare, skuret och bemålat trä och textil, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
376
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
381
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
420
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
421
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
422
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, polykrom underglasyrdekor, flicka med höns,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
423
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
438
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
439
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
440
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
476
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
515
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
516
Okänd designer för Cortendorf, skulptur/väggrelief,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
517
Öhlén, Susanne för Rörstrand, vas/skulptur, stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
543
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
606
Bokstöd/figuriner, 1 par,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
617
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
652
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
660
Galaaen, M för Porsgrunn, plakett, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
700
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche",
Final bidNo bids
Est6,000 - 8,000 SEK
702
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
724
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.