Loading...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Relief, skuret ben, Danmark, historismus, 1800-tal,
1
Relief, skuret ben, Danmark, historismus, 1800-tal,
Final bid8,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Closed
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
47
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
Final bidNo bids
Est14,000 - 16,000 SEK
Closed
Furió, Salvador för Lladró, skulptur, porslin,
64
Furió, Salvador för Lladró, skulptur, porslin,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
80
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Skulptur, brons, manshuvud,
81
Skulptur, brons, manshuvud,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Karlsson, Jerry, egen verkstad Gullaskruf, skulptur,
85
Karlsson, Jerry, egen verkstad Gullaskruf, skulptur,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin,
88
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Mortensen, Carl för Bing & Gröndahl, figurin, porslin, Karp,
90
Mortensen, Carl för Bing & Gröndahl, figurin, porslin, Karp,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
91
Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur,
99
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
102
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, frukter, 3 st,
104
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, frukter, 3 st,
Final bid350 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
151
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
167
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
173
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, kalksten eller travertin,
193
Skulptur, kalksten eller travertin,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, skuret och bonat trä,
202
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, skuret och bonat trä,
Final bid450 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
203
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, Murano, skulptur,
205
Okänd designer, Murano, skulptur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
249
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
Final bid150 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
273
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
274
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons på stensockel, dansande satyr,
342
Skulptur, patinerad brons på stensockel, dansande satyr,
Final bid900 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
344
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
Final bidNo bids
Est4,000 - 6,000 SEK
Closed
Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha,
347
Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha,
Final bid1,300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
373
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Cigaretthållare, skuret och bemålat trä och textil, 1900-talets mitt,
374
Cigaretthållare, skuret och bemålat trä och textil, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
376
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
381
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
420
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
421
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, polykrom underglasyrdekor, flicka med höns,
422
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, polykrom underglasyrdekor, flicka med höns,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
423
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
438
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
439
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
440
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
476
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st,
515
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Cortendorf, skulptur/väggrelief,
516
Okänd designer för Cortendorf, skulptur/väggrelief,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Öhlén, Susanne för Rörstrand, vas/skulptur, stengods,
517
Öhlén, Susanne för Rörstrand, vas/skulptur, stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
543
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Bokstöd/figuriner, 1 par,
606
Bokstöd/figuriner, 1 par,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
617
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
652
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Galaaen, M för Porsgrunn, plakett, glaserat stengods,
660
Galaaen, M för Porsgrunn, plakett, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche",
700
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche",
Final bidNo bids
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt,
702
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
724
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.