Loading...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
66
Holm Sørensen, Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
69
Holm Sørensen, Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter,
77
Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter,
Final bidNo bids
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Poli, Flavio för Archimede Seguso, tillskriven, bordslampor, 1 par,
98
Poli, Flavio för Archimede Seguso, tillskriven, bordslampor, 1 par,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, möjl för Holmegaard, 1960-70-tal, bordslampa,
110
Okänd designer, möjl för Holmegaard, 1960-70-tal, bordslampa,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
122
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
124
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Arbetsbelysning, grönlackerad metall,
182
Arbetsbelysning, grönlackerad metall,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Eriksmåla Glas, taklampa,
183
Okänd designer för Eriksmåla Glas, taklampa,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium,
190
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa,
204
Okänd dansk designer, taklampa,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
256
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
Final bidNo bids
Est200 - 400 SEK
Closed
Taklampa, mässing och glas med prismor
257
Taklampa, mässing och glas med prismor
Final bidNo bids
Est200 - 400 SEK
Closed
Taklampa, mässing och glas
258
Taklampa, mässing och glas
Final bid200 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Taklampa, mässing och glas, tillskriven Carl Fagerlund, Orrefors
260
Taklampa, mässing och glas, tillskriven Carl Fagerlund, Orrefors
Final bid100 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för EGA Leuchtern, golvlampa, glaserat lergods
262
Okänd designer för EGA Leuchtern, golvlampa, glaserat lergods
Final bid100 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Bouillottelampa, förgylld och lackerad metall, empirestil,
346
Bouillottelampa, förgylld och lackerad metall, empirestil,
Final bid1,800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, palisander med vit, veckad plastskärm, sk saxlampa,
348
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, palisander med vit, veckad plastskärm, sk saxlampa,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
368
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jordglob med belysning/night-light, plast, Mickey's World Tour,
383
Jordglob med belysning/night-light, plast, Mickey's World Tour,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Henningsen, Pouls för Louis Poulsen, taklampa, orangelackerad metall, PH 4/3,
385
Henningsen, Pouls för Louis Poulsen, taklampa, orangelackerad metall, PH 4/3,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
410
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor av stående dansös,
434
Bordslampa, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor av stående dansös,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, Capo-di-Monte, Neapel, 1900-talets mitt,
435
Bordslampa, porslin, Capo-di-Monte, Neapel, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
444
Bordsfotogenlampa, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Arbetsbelysning, mässing med grönemaljerade kupor, 1900-talets början,
459
Arbetsbelysning, mässing med grönemaljerade kupor, 1900-talets början,
Final bid4,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Topan,
462
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Topan,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Topan,
463
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Topan,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, bordslampa, koppar med infattade glasbitar,
470
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, bordslampa, koppar med infattade glasbitar,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Lykta, mässing, Turkiet 1900-tal, h 45 cm
477
Lykta, mässing, Turkiet 1900-tal, h 45 cm
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Lyfa, vägglampa,
522
Okänd designer för Lyfa, vägglampa,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st,
523
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
543
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
584
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Taklampa, mässing med prismor,
619
Taklampa, mässing med prismor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall,
620
Taklampa, förgylld metall,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Takfotogenlampa
643
Takfotogenlampa
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Böckman, Edgar för Höganäs, takampel, glaserat lergods
646
Böckman, Edgar för Höganäs, takampel, glaserat lergods
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taklampa, mässing, plast och gultonat glas
647
Taklampa, mässing, plast och gultonat glas
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
651
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
657
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
Final bidNo bids
Est100 - 150 SEK
Closed
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
658
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
Final bidNo bids
Est100 - 150 SEK
Closed
Okänd designer för Cottex, bordslampa,
661
Okänd designer för Cottex, bordslampa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
688
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Hallampa, glas med prismor, 1900-talets 1 hälft,
689
Hallampa, glas med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, lyktor, 1 par, blyglas,
694
Okänd designer, 1960-70-tal, lyktor, 1 par, blyglas,
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Taklampa, krom med målad glaskupa, funkis, 1930-tal,
705
Taklampa, krom med målad glaskupa, funkis, 1930-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Bordsfotogenlampfot, majolika och förgylld metall, sekelskiftet 1900,
706
Bordsfotogenlampfot, majolika och förgylld metall, sekelskiftet 1900,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.