Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Final bid3,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Sommanatt "Lilla Nassa"", signerad och numrerad 218/275, synlig pappersstorlek 45 x 60 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Okänd konstnär, akvarellerad tuschteckning, surrealistisk komposition, otydligt signerad och daterad -56, pappersstorlek 22 x 28 cm
Est1,600 - 1,700 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Nattbris", signerad och numrerad 35/460, synlig pappersstorlek 41 x 53 cm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Jolin, Einar, färglito, Japaninspirerat stilleben, signerad och numrerad 291/360, synlig pappersstorlek 63 x 52 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ebeling, Marianne, olja, porträtt av Katalin Hidas, signerad och daterad 1959, enligt etikett a tergo utförd på Valands och inköpt på Konsthallen i Göteborg, 63 x 45 cm,
Final bid5,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vin/champagnekylare, koppar med mässingshandtag, Knut Eriksson & Co, Eskilstuna, jugend, 1900-talets början, stämpelsignerad, h 20 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, oljemålningar, 1 par, skymningslandskap, otydligt signerade, 10 x 14 cm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Salem, Aly Ben, blandteknik, "Ökenblomster" - motiv med kvinna och hästar, signerad, 23 x 27 cm, medföljer utställningsfolder
Final bid7,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 100 balboas, Panama 1975, 8,16gr 900/1000
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1877,  4,48 gram 900/1000 guld
Final bid19,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1902,  4,48 gram 900/1000 guld
Final bid10,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1902,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1877,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid10,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1876,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1878,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1875,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1874,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1886,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
Est1,100 - 1,200 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
Est1,700 - 1,800 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Soot Bull", signerad S4 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, kvinna med växter, otydligt signerad, 91 x 71 cm, smärre duklagning
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1879,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1874,  4,48 gram 900/1000 guld
Final bid18,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Nemesia", signerad, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, lackmålning, "Ny dag gryr", signerad och daterad 1968, 25 x 42 cm
Est400 - 500 SEK
Wedel, Nils, färglito, komposition, signerad och numrerad 7/310, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
Est200 - 300 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Kniv i balja, Brusletto, total längd 23 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK