Loading...

Majauktion

Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16


På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.

Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.

Majauktion
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
354
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg
358
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Murano, glasservis, 7 delar, grön glasmassa med förgylld och polykrom dekor
362
Okänd designer, möjligen Murano, glasservis, 7 delar, grön glasmassa med förgylld och polykrom dekor
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Garstecki.  Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, porslin, vas, "Capri", höjd 19 cm
363
Garstecki. Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, porslin, vas, "Capri", höjd 19 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Thomas Avory, Bavaria, lockurna, polykrom dekor av blommor, höjd 32 cm
364
Okänd designer för Thomas Avory, Bavaria, lockurna, polykrom dekor av blommor, höjd 32 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okända konstnärer, skålar, 2 st, glaserad keramik, jugend, 1900-talets början, otydliga numreringar, h 6 respektive 8 cm
367
Okända konstnärer, skålar, 2 st, glaserad keramik, jugend, 1900-talets början, otydliga numreringar, h 6 respektive 8 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
369
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
379
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster,
389
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, lockurna, fajans, rokokostil, 1920-30-tal, reliefdekor av växter och fågel, signerad, h 30 cm
413
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, lockurna, fajans, rokokostil, 1920-30-tal, reliefdekor av växter och fågel, signerad, h 30 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm
415
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, höjd 7,5 cm
417
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, höjd 7,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm
423
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kanna, gulglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bormholm, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm
425
Kanna, gulglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bormholm, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Mjölkkanna, svart- och lysterglaserat flintgods, så kallat Sunderland Lustre Ware, England, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 12 cm
438
Mjölkkanna, svart- och lysterglaserat flintgods, så kallat Sunderland Lustre Ware, England, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 12 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm
439
Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm
443
Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, guld glasmassa med orange mynning på blå fot, "Solo", design 1994, etikettmärkt, h 33 cm
444
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, guld glasmassa med orange mynning på blå fot, "Solo", design 1994, etikettmärkt, h 33 cm
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, "Prince", design 1986, signerade, h 18 cm
452
Wärff, Göran för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, "Prince", design 1986, signerade, h 18 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagneglas, 11 st, 'Chateau', design 1981, h 22,5 cm
453
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagneglas, 11 st, 'Chateau', design 1981, h 22,5 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i grön harpälsglasyr, signerad, h 31 cm
465
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i grön harpälsglasyr, signerad, h 31 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
472
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
473
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vas, porslin, Kangxi-stil, Kina, antagligen Guangxu, 18-1900-tal, dekor av krigare mm i famille-verte-stil, höjd 30 cm
474
Vas, porslin, Kangxi-stil, Kina, antagligen Guangxu, 18-1900-tal, dekor av krigare mm i famille-verte-stil, höjd 30 cm
Final bid4,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lockurna, porslin, Kangxi-stil, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av personer, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, höjd 28 cm, lock med nagg
475
Lockurna, porslin, Kangxi-stil, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av personer, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, höjd 28 cm, lock med nagg
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
493
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, möjligen, vas, glas, höjd 27 cm
495
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, möjligen, vas, glas, höjd 27 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
496
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
515
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ståndkärl med pip, fajans, 1700-talets 2 hälft, h 21 cm, delvis retuscherad (lagad?)
516
Ståndkärl med pip, fajans, 1700-talets 2 hälft, h 21 cm, delvis retuscherad (lagad?)
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
536
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm
540
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat
543
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, vas, glaserat lergods, jugend-art-déco, 1910-20-tal, organisk dekor, h 17 cm
563
Okänd konstnär, vas, glaserat lergods, jugend-art-déco, 1910-20-tal, organisk dekor, h 17 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Aladåbform med lock, flintgods, Max Roesler, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, inpräglad signatur, h 16 cm, skålen missfärgad
564
Aladåbform med lock, flintgods, Max Roesler, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, inpräglad signatur, h 16 cm, skålen missfärgad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, kaffeservisdelar, ca 16 delar, stengods, Karelia
566
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, kaffeservisdelar, ca 16 delar, stengods, Karelia
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm
576
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, karaff, grön glasmassa, h 21 cm
577
Okänd designer, 1900-talets mitt, karaff, grön glasmassa, h 21 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Arabia, 1920/30-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm
585
Okänd designer för Arabia, 1920/30-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fat, 2 st, porslin, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, dia 32 respektive 47 cm
589
Fat, 2 st, porslin, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, dia 32 respektive 47 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kakelplatta, fajans, möjligen Store Kongensgade, 1700-tal, dekor av hund i koboltblått, mått inklusive ekram 16 x 16 cm
595
Kakelplatta, fajans, möjligen Store Kongensgade, 1700-tal, dekor av hund i koboltblått, mått inklusive ekram 16 x 16 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sparbössa, glaserat lergods, 1800-talets slut, i form av snörsko full av mynt, märkt F&S Gefle, l 13 cm
598
Sparbössa, glaserat lergods, 1800-talets slut, i form av snörsko full av mynt, märkt F&S Gefle, l 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av polykroma linjer mot violettiriserande fond, signerad, h 11 cm
600
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av polykroma linjer mot violettiriserande fond, signerad, h 11 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 15 cm
605
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 15 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, pokalglas, koboltglas, signerat, h 23 cm
607
Höglund, Erik för Boda, pokalglas, koboltglas, signerat, h 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
608
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Terrin med lock, saltglaserat lergods, antagligen Bornholm eller Tillinge, sekelskiftet 1900, l 27 cm, lock med något dålig passform
612
Terrin med lock, saltglaserat lergods, antagligen Bornholm eller Tillinge, sekelskiftet 1900, l 27 cm, lock med något dålig passform
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wärff (Wolff) Ann för Kosta, vas, glas, dekor i grönt och blått samt av luftbubblor, signerad, h 15 cm
615
Wärff (Wolff) Ann för Kosta, vas, glas, dekor i grönt och blått samt av luftbubblor, signerad, h 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.