Loading...

Majauktion

Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16


På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.

Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.

Majauktion
Closed
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
6
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm
15
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, genombruten, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 17 cm
17
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, genombruten, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 17 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994
20
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Salix, design 1954, 6 koppar, 4 underfat samt kaffekanna, denna höjd 17 cm
55
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Salix, design 1954, 6 koppar, 4 underfat samt kaffekanna, denna höjd 17 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas
67
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas
Final bid2,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
84
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm
93
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor
104
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
107
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm
108
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tallrik, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, dekor av fågel och blommor i koboltblått, diameter 22 cm
109
Tallrik, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, dekor av fågel och blommor i koboltblått, diameter 22 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
110
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm
129
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm
130
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Thekanna, flintgods, (John) Shorthose & Co, Hanley, Staffordshire omkring 1817-23, rund med pip i form av havsodjur, inpressad signatur, l 28 cm, något nagg, botten med hårsprickor,
131
Thekanna, flintgods, (John) Shorthose & Co, Hanley, Staffordshire omkring 1817-23, rund med pip i form av havsodjur, inpressad signatur, l 28 cm, något nagg, botten med hårsprickor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm
147
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
152
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad terrakotta, arabisk man, h 29 cm
154
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad terrakotta, arabisk man, h 29 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Rackham, Richard, egen verkstad, Båstad, skål, glas, signerad och daterad -03, längd 26 cm
157
Rackham, Richard, egen verkstad, Båstad, skål, glas, signerad och daterad -03, längd 26 cm
Final bid800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, glasyr i blått och grönt, höjd 25 cm
165
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, glasyr i blått och grönt, höjd 25 cm
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, 3 delar chamotterat stengods, ytterfoder samt vas/ljusstake, "Olympia", genombruten dekor, höjd 15 - 21 cm
167
Nylund, Gunnar för Rörstrand, 3 delar chamotterat stengods, ytterfoder samt vas/ljusstake, "Olympia", genombruten dekor, höjd 15 - 21 cm
Final bid400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm
174
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
187
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
188
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Gefle Upsala Ekeby, kaffe och the-servisdelar, "Bonny"
190
Okänd designer för Gefle Upsala Ekeby, kaffe och the-servisdelar, "Bonny"
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
198
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
208
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Arabia m.m
212
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Arabia m.m
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mat-och kaffeservis, porslin, B&G Hartmann, cirka 100 delar, förgylld kantdekor
218
Mat-och kaffeservis, porslin, B&G Hartmann, cirka 100 delar, förgylld kantdekor
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, "Cool", design 1999, höjd 14 - 30 cm
224
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, "Cool", design 1999, höjd 14 - 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero" diameter 24 cm, ägargravyr
225
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero" diameter 24 cm, ägargravyr
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Lladró/Nao, skulptur, delvis glaserat stengods, flicka med korgar, daterad 1990, höjd 36 cm
226
Okänd designer för Lladró/Nao, skulptur, delvis glaserat stengods, flicka med korgar, daterad 1990, höjd 36 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bisquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm
231
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bisquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, kanna, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm
267
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, kanna, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, vas, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm
268
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, vas, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm
294
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm
301
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tomte med belysning, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, höjd 42 cm
302
Tomte med belysning, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, höjd 42 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Orvola, Heikki för Marimekko, Iittlala, ljuslyktor, 10 st, blå glasmassa, "Kivi", höjd 6 cm
303
Orvola, Heikki för Marimekko, Iittlala, ljuslyktor, 10 st, blå glasmassa, "Kivi", höjd 6 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockurna, glaserat lergods, Italien, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av blommor med koboltfond, höjd 47 cm, enstaka mynningsnagg
309
Lockurna, glaserat lergods, Italien, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av blommor med koboltfond, höjd 47 cm, enstaka mynningsnagg
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
322
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hörnlund, Karin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple, signerad, h 16 cm
323
Hörnlund, Karin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple, signerad, h 16 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Martinsson, Eva Lena för Skruf, skulptur, polykromt glas på svart träsockel, giraff, etikettmärkt, h 34 cm
324
Martinsson, Eva Lena för Skruf, skulptur, polykromt glas på svart träsockel, giraff, etikettmärkt, h 34 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rackham, Richard för Eld och Luft, vas, vitopak glasmassa på klack i klarglas, invälsad dekor i rött och blått, signerad, h 20 cm
325
Rackham, Richard för Eld och Luft, vas, vitopak glasmassa på klack i klarglas, invälsad dekor i rött och blått, signerad, h 20 cm
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
3 delar kristall och glas,; Olle Alberius för Orrefors, skål, Residence, Simon Gate för Orrefors, skål "Tusen Fönster" samt okänd
347
3 delar kristall och glas,; Olle Alberius för Orrefors, skål, Residence, Simon Gate för Orrefors, skål "Tusen Fönster" samt okänd
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd keramiker, skål samt kanna, glaserat lergods, otydligt signerade, h 22 respektive dia 28 cm
348
Okänd keramiker, skål samt kanna, glaserat lergods, otydligt signerade, h 22 respektive dia 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
351
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.