Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, 5,8 gram 900/1000 guld
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Guldmynt, 100 balboas, Panama 1975, 8,16gr 900/1000
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1877,  4,48 gram 900/1000 guld
Final bid19,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1902,  4,48 gram 900/1000 guld
Final bid10,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1902,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1877,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid10,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1876,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1878,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1875,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1874,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid5,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1886,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1879,  8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1874,  4,48 gram 900/1000 guld
Final bid18,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1950-70 tal, vikt 95 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Käpp med silverkrycka, 1960-talet, doppsko i järn, längd 95 cm, gravyr
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 105 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kakgafflar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 220 gram
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för David Andersen, Oslo, hänge med kedja, sterlingsilver, krucifix, efter vikinga/medeltida förebild, h 35 mm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,09 carat, vikt 5,5 graminnerdiameter 17 mm, ägargravyr
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ringar, 4 st, 18 karat röd- och vitguld, varierande storlekar, total vikt 12,9 gram, ägargravyr
Final bid4,600 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Ringar, 5 st, 18 karat rödguld, varierande storlekar, total vikt 22,3 gram
Final bid8,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Punschmuggar, 12 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 375 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd tysk designer, honungskruka, glas med silverlock och -fat, 1900-talets 2 hälft, h 10 cm, medföljer sked, annan tillverkare, total silvervikt 130 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Punschmuggar, 6 + 1 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 230 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Dalí, Salvador, efter honom, ring, förgylld metall med 14 8-kantslipade stenar (dia 1,7 - 2,5 mm) samt 13 pärlor (1 saknas), "La sortija corsé" (Korsettringen) design 1949, signerad,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Ragoutskedar, 2 st, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1911 respektive -13, l 28 cm, total vikt 190 gram
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Fiskspade samt uppläggningssked, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1917 respektive  utan årtal l 25 respektive 28 cm, total vikt 180 gram
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade , höjd 20 cm, fylld fot
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matbesticksuppsättning, silver, 73 delar, "Rita",  total vikt exklusive knivar med fyllt skaft och stålblad cirka 2450 gram
Final bid11,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Skålfat, silver,  genombruten dekor, l 16 cm, vikt 115 gram
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Andersson, David, kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 115 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Askfat, sterlingsilver, Royal Guernsey Yacht Club, stämplat William Neale & Son Ltd Birmingham 1933, gravyr 5th April 1935, dia 13 cm, vikt 180 gram, emaljdefekt
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Saltkar, silver med blå glasinsats, empirestil, Paris 18-1900-tal, i form av tripod med lejonmaskaroner, svårtydd mästarstämpel, h 6 cm, silvervikt 70 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Burk med lock/etui, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, oktogonalt med räfflad dekor, invändigt fögyllt, h 7 cm, vikt 45 gram
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK