Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, 8,96 gram 900/1000 guld, detta mynt var det sist präglade ordinarie svenska guldmyntet
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Janusch, Bernd, halssmycke, sterlingsilver, livmoder, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1995, h 29 cm
Final bid10,000 SEK
Est12,000 - 14,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Janusch, Bernd, hängsmycke, sterlingsilver, organisk form, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, dia 9 cm, kedjor total l 82 (!) cm
Est9,000 - 10,000 SEK
Ditzel, Nanna & Jörgen för Georg Jensen, armring, sterlingsilver, "Archive", dessin no 121, designad 1960, stämplad, innermått 60 x 65 mm
Final bid9,500 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Lindström, Bengt, hänge, sterlingsilver, dekor av mansfigur, utförd av Guld Carlsen Sundsvall 1984, numrerad 103/999, stämpelsignerad, h exklusive kedja 65 mm
Est5,000 - 6,000 SEK
Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, kulhamrad med vågmönster, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1988, l 7,5 cm (!)
Final bid20,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Taikon, Rosa, örhängen, 1 par, sterlingsilver, kulhamrade med vågmönster, dubbelt signerade samt stämplade Stockholm 1989, h 7 cm (!)
Final bid9,500 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, dekor av växter, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1984 ?, l 6 cm (!)
Final bid9,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1880, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1900, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1901, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1902, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Hallberg, Ulla för Silversmedjan Johnsson & Hallberg, armring, sterlingsilver, dekor av rundlar, stämplad Halmstad 1972, innerdiameter 60 mm
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Bryngler, Bengt Axel, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, i form av orm, dubbelt signerad samt stämplad Halmstad 2002, l 96 (!) cm, vikt 290 gram
Est6,000 - 7,000 SEK
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm
Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1895, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874, 4,48 gram 900/1000 guld
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1875, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid11,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1885, 8,96 gram 900/1000 guld, sällsynt år
Final bid9,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid6,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1898, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1899, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1879, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1887, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat träskaft, England George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 705 gram,
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1880, 4,48 gram 900/1000 guld
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1877, 4,48 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1895, 4,48 gram 900/1000 guld
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gram 900/1000 guld
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK