Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Est8,000 - 9,000 SEK
Est38,000 - 40,000 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Olovsson, Gudmar, skulptur, konstmassa, "Les deux arbres", gjuten signatur, h 33 cm
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons, stående kvinnogestalt, signerad, daterad 2003 och numrerad 2/12, h 40 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Mandl, Peter, skulptur, patinerad brons, stående kvinnogestalt, signerad och numrerad 6/10, h 24 cm
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, gädda, l 36 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur, brons, sjöodjur, otydligt signerad, h 13 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, jadeit, Kina, 1900-tal, fåglar på gren, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, jugend, sekelskiftet 1900, skulptur, patinerad brons, kvinnobyst, h 18 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, glas, hjärta, signerad, längd 9 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti träfigurer, bland annat Lorens Larsson och Carl Olof Trygg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK