Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, lackerad metall, modell 560, höjd, 117 cm, skärm sannolikt med dekor av Stig Lindberg
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Farberware, bords/vägglampa med pappersklämma, mässing, "Adjusto-Lite", USA, 1910-20-tal, l 29 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  detaljer, PH 5, modellnummer,  dia 50 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för EM light, taklampa, vitlackerad metall, diameter 48 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, "Tellus 60 W", koppar och glas, en ring saknas
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Fagerhults, vägglampa, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Westal, ytterbelysning, koppar och glas, "Tellus 75 W",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,  empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 80 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takkrona för 4 ljus, mässing med prismor, 4 ljuspunkter, höjd 70 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing med prismor, 5 ljuspunkter, höjd
Est200 - 300 SEK
Hallampa, mässing med prismor, kvadratisk, höjd
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK